Článek
Již předchozí vědecké studie potvrdily, že užívání léků na nespavost výborně funguje půl roku. Nyní se ale ukázalo, že po dvou letech už v podstatě nefungují vůbec.
Podle vědců z bostonské nemocnice Brigham and Women's Hospital by tak lékaři i samotní pacienti měli zvážit, zda má smysl užívat tyto léky v delším časovém horizontu. Zda neexistuje jiné, efektivnější řešení.
Vědci sledovali 685 žen majících problémy se spánkem, ať už s tím, že nemohly usnout či se v průběhu noci často probouzely anebo vstávaly příliš brzy. Přičemž 238 z nich dostalo pilulky na spaní a 447 nic. Po roce až dvou letech přitom kvalita i délka spánku byla u všech žen srovnatelná.
Průvodce pro dosažení lepšího spánku
„Většina údajů o účinnosti léků na spaní vychází z krátkodobých studií, a tedy z 2-12týdenního sledování užívání léků. Mnozí lidé ale tyto léky užívají dlouhodobě, a tedy i několik let v kuse,” upozorňuje pro Daily Mail autor studie doktor Daniel Solomon.
Doporučuje tedy všem uživatelům léků na spánek, aby tyto léky neužívali dlouhodobě, v ideálním případě jen skutečně nárazově.
Proč je dobré spát každou noc v ponožkách
Jak se dobře vyspat podle odborníků z britské Národní zdravotní služby?
- Choďte spát každý den ve stejný čas a stejně se i probouzejte.
- Alespoň jednu hodinu před spánkem již relaxujte.
- Udělejte vše proto, aby ve vaší ložnici byla tma a absolutní ticho – v případě potřeby použijte i špunty do uší či masku na oči.
- Dopřejte si během dne dostatek pohybu.
- Dbejte na to, aby vaše matrace, polštáře i povlečení byly maximálně pohodlné.