Článek
Na zimní blues neexistuje univerzální lék. Výrazně ale mohou pomoci každodenní procházky nebo třeba cvičení.
„Sluneční světlo je samozřejmě důležité, stejně jako jakýkoli druh pohybu, ať už jde o chůzi, strečink nebo jógu,“ říká výživová poradkyně Laura Laganová pro Huffington Post. Pomoci ale může i strava. Jaké potraviny do svého jídelníčku zařadit?
Losos a tuňák žlutoploutvý
Během zimních měsíců mají naše těla problém s produkcí vitaminu D. Losos a tuňák jsou přitom na tento druh vitaminu bohatí. „Zahrňte tyto ryby do svého jídelníčku, nejlépe dvakrát do týdne,“ říká dietoložka Kelly Jonesová.
Obě tyto ryby navíc obsahují omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají bojovat proti zánětům. „Zjistili jsme, že záněty mohou ovlivňovat také funkci mozku a narušovat tak produkci hormonů, které mají vliv na naši náladu,“ dodává Jonesová.
Šest nenápadných příznaků sezonní deprese
Barevné ovoce a zelenina
V zimě je důležité dbát na různorodý jídelníček s důrazem na ovoce a zeleninu. Pokud například jíte jenom jablka, banány a listovou zeleninu, dostáváte do těla jen určité vitaminy a antioxidanty.
Klaďte proto důraz na to, abyste přijímali co nejvíce různobarevného ovoce a zeleniny. Nemusíte se přitom omezovat pouze na sezonní produkty. I mražené bobulovité plody jsou plné vitaminů a antioxidantů, které vám mohou pomoci se zimními chmury.
Luštěniny, ořechy a semena
Probiotika jsou mikroorganismy, které pomáhají podporovat zdraví střev. Nacházejí se v luštěninách, oříšcích a semenech.
„Problémy se zažíváním úzce souvisejí s naším psychickým stavem. Potraviny obsahující probiotika působí pozitivně na naše střeva, tím pádem i na naši náladu,“ souhlasí Jonesová.
Pití kakaa zrychluje funkci mozku
Korýši
Podle Laganové je v zimě nutné zařadit do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem zinku. Zinek totiž pozitivně působí na náš imunitní systém a metabolismus živin.
Jedním z nejlepších zdrojů zinku jsou korýši – krevety, krabi, humři, slávky a ústřice. Navíc mají relativně nízký obsah kalorií a vysoký obsah bílkovin a jsou proto vhodní i pro jedince, kteří drží ze zdravotních důvodů dietu. Pokud vám měkkýši nic neříkají, nahraďte je cizrnou či čočkou.
Avokádo
„Avokádo je lahodné, univerzální, a navíc nutričně komplexní potravina,“ říká dietoložka Maya Fellerová pro Huffington Post. Obsahuje nejen zdravé tuky a vlákninu, ale také mikroživiny, jako je vitamin B, který pomáhá vytvářet neurotransmitery, jako je serotonin, které stabilizují naši náladu, či hořčík, který rovněž slouží jako regulátor stresu.