Článek
"Hodnotili jsme především počet uskutečněných odběrů, ale také jejich úspěšnost, tedy co nejméně chyb způsobených například spěšným odběrem, či nežádoucí kontaminací vzorku," řekl doktor Petr Kobylka, vedoucí projektu BPK ČR, při slavnostním vyhlašování.
"Stanovení vítězného týmu bylo nelehké, neboť na velmi podobné úrovni se ocitly hned čtyři porodnice, kromě Strakonic též Brandýs nad Labem, Neratovice a Litoměřice. V konečném posouzení všech kritérií se však Strakonice ukázaly jako nejlepší. Poděkování za dobrou práci ale patří i ostatním," uvedl Kobylka.
Největší překážkou úspěšného odběru bývá malé množství pupečníkové krve (pod 60 ml), které nemůže být do registru zařazeno, neboť použití takto malého štěpu pro transplantaci je velmi málo pravděpodobné. Pokud by bylo hodnoceno jen toto kritérium, jednoznačným vítězem by byla porodnice v Brandýse nad Labem, která se pyšní ve srovnání s ostatními úspěšností odběrů někdy až dvojnásobnou.
Vybavení pro novorozence
Vítězné strakonické porodnici předala symbolickou záchrannou vestu od Banky pupečníkové krve ČR její patronka Zora Jandová, s gratulací se připojila i Vendula Svobodová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Kapka naděje, s nímž BPK od letošního podzimu navázala spolupráci. Vítězi byl poskytnut příslib finančního daru ve výši 100 tisíc korun. Za to budou pořízeny nové dětské postýlky, vakuové pumpy a další vybavení gynekologicko-porodnického oddělení.
Anonymně a bezplatně darovat pupečníkovou krev prostřednictvím Banky pupečníkové krve České republiky je možné již ve třiadvaceti porodnicích, do konce roku přibudou nejméně dvě další. Ve skladovacích kontejnerech Banky pupečníkové krve je v současné době zamraženo přes 2200 štěpů pupečníkové krve, údaje o nich jsou postupně po povinné půlroční karanténě předávány Českému registru dárců kostní dřeně, jehož prostřednictvím jsou štěpy pupečníkové krve připraveny pomoci nemocným kdekoliv na světě.