Článek
Dýňová polévka s kurkumou
INGREDIENCE
- 1 kg vydlabané dýně Hokkaidó (není nutné ji loupat)
- 2 lžíce přepuštěného másla (nebo lžíce másla a olivový olej)
- 1 cibule nakrájená najemno
- 1 lžička mleté kurkumy
- 1/2 lžičky mletého kmínu
- čerstvě mletý pepř
- zázvor cca velikosti palce nebo 1/2 lžičky sušeného
- 1,5 litru vody nebo vývaru
- 1 lžička soli
- 1 lžíce umeocta
POSTUP:
- Dýni i se slupkou omyjte a okartáčujte přírodním kartáčkem. Špičatým nožem ji rozkrojte na dvě části, semena vydlabejte lžící a zbytek dýně nakrájejte na velké kusy.
- Na přepuštěném másle osmahněte cibuli a po chvíli přidejte koření. Přihoďte dýni a společně restujte. Poté zalijte vodou či vývarem a přiveďte k varu.
- Osolte a vařte cca 20–30 minut (nebo do změknutí zeleniny). Každá dýně je trochu jiná a délku vaření ovlivní také její stáří.
- Po dovaření vyndejte kousek zázvoru a zbytek rozmixujte na hladký krém. Poté polévku propasírujte přes síto, aby byla úplně jemná.
- Dochuťte umeoctem, popřípadě máslem.
Pečená kuřecí stehna s kurkumou a hořčicí
INGREDIENCE
- 2 kuřecí stehna (cca 600 g)
- 100 g mrkve
- 50 g petržele
- 50 g celeru
- 100 g cibule
- 400 g brambor
- cca 10 menších lístků čerstvé šalvěje
- 50 g čerstvého másla
- 1 1/2 lžíce jemné dijonské hořčice
- 1 lžička mleté kurkumy
- cca 500 ml vody
- sůl, pepř a mletý kmín k dochucení masa
POSTUP:
- Všechnu zeleninu nakrájejte na větší kusy, brambory rozpulte a smíchejte v litinovém hrnci, ke kterému máte i těžkou poklici, přidejte lístky šalvěje a trochu soli.
- Maso osolte a ochuťte čerstvě mletým pepřem a mletým kmínem. Umíchejte si sos z vody s kurkumou a hořčicí.
- Maso rozdělte příčným řezem v kloubu na horní a dolní díl. Naskládejte je do hrnce na zeleninu. Zalijte kurkumovým sosem a navrch položte asi 7 kousků másla (tj. cca 50 g nebo trošku více).
- Hrnec přiklopte poklicí a vložte do trouby předehřáté na 170 °C. (Hrnec nesmí být příliš velký, stehna by měla být do dvou třetin potopená.)
- Pečte asi 2 hodiny. Během pečení kontrolujte a přelévejte výpekem. Případně ještě přilijte trochu vody, nebo naopak nechte péct posledních 15 minut bez poklice, pokud je omáčka příliš řídká.
- V momentě, kdy stehna získají zlatavou barvu, maso je křehoučké a odděluje se od kosti, můžete podávat. Dle potřeby lze přidat sůl či pepř. Stehýnka servírujte spolu se zeleninou a bramborami, se kterými se pekla.
- Chcete-li uvařit větší množství, nezapomeňte tomu přizpůsobit základní poměr masa i zeleniny, aby byla zachována dobrá chuť. Suroviny se vyplatí odvážit, použijete-li více brambor a zeleniny, výsledek nebude tak lahodný.
Podzimní salát s pečenou zeleninou a polníčkem
INGREDIENCE
Na salát
- 500 g očištěné dýně Hokkaidó
- 250 g cibule, ideálně červené
- 250 g pastináku
- 50 ml olivového oleje
- 5 prolisovaných stroužků česneku
- 2 lžičky soli a čerstvě mletý pepř (nebo bylinný peprník)
- troška tymiánu
- miska různých druhů salátu – polníček, lístky špenátu, rukola
- lehce nasucho opražená dýňová semínka nebo vlašské ořechy
Na zálivku
- 8 lžic olivového oleje
- 2 lžíce umeocta
- sůl a čerstvě mletý pepř
- 2 stroužky česneku
- lžička celozrnné hořčice
POSTUP:
- Dýni Hokkaidó omyjte kartáčkem, vydlabejte semínka. Dužinu i se slupkou nakrájejte na menší kostky. Stejně tak nakrájejte na trošku menší kostky pastinák a cibuli na půlměsíčky.
- Zeleninu promíchejte s olejem, česnekem, solí, pepřem a tymiánem a dejte péct v zakrytém pekáči do trouby rozehřáté na 160 °C na necelou hodinu nebo do změknutí zeleniny.
- Dýně by měla být měkká, ale ne kašovitá, abyste ji mohli zamíchat do salátu a neměli z ní pyré.
- Zatímco se zelenina peče, připravte si salát. Ideální jsou polníček, rukola nebo mladý špenát. Jste-li v přírodě, neváhejte použít plevel ptačinec žabinec. V ideálním případě namíchejte různé druhy a množství.
- Připravte si dresink z uvedených surovin. Zavřete vše do šroubovací skleničky a důkladně protřepejte. Zbytek zálivky můžete uchovávat v lednici.
- Upečenou zeleninu nechte vychladnout. Vše lehce promíchejte (pečenou zeleninu, osušené saláty i dresink) a na závěr posypejte opraženými ořechy nebo dýňovými semínky.
Jablečný štrúdl ze špaldové mouky
Na těsto
- 250 g špaldové mouky chlebové
- 100 ml rostlinné smetany (např. špaldová, kokosová nebo mandlová)
- 50 ml kvalitního oleje (olivového, mandlového, ořechového nebo bio slunečnicového na pečení)
- 1 menší vejce (není nutné, pokud ho nedáte, přidejte cca 30–40 ml smetany)
- 1 lžička jablečného octa, špetka soli
Na náplň
- 500 g jablek
- 2 lžičky mleté skořice
- 1 lžička mletého hřebíčku
- špetka mletého badyánu
- 50 g rozinek
- vlašské ořechy dle chuti
- 50 ml obilného sirupu (pšeničný, rýžový) nebo 3–5 lžic javorového sirupu
- 2 lžíce vanilkového pudinku (nebo tradiční strouhanky opečené na másle)
- rozpuštěné máslo na potírání (cca 30–50 g)
POSTUP:
- V hnětací nádobě smíchejte suroviny na těsto a nechte odležet v ledničce – ideálně přes noc nebo alespoň 2–3 hodiny. Hanka Zemanová k tomu dodává, že kdykoli si udělala těsto a pak ho nestihla zpracovat, druhý den se s ním pracovalo lépe.
- Jablka omyjte, oloupejte a nakrájejte na menší kostičky nebo v robotu na tenké plátky. Dobrá jablka ze zahrady se dají použít i se slupkou.
- Namelte si koření. To smíchejte v míse s ovocem, rozinkami, kousky ořechů, sirupem, pudinkem (nebo podsypte tradičně strouhankou opečenou na másle).
- Těsto vyválejte na obdélník cca 20x30 cm. Jde to dobře i bez podsypávání moukou. Můžete si pomoci třeba vyvalováním přes mikrotenový sáček nebo pečicí papír, jde to skvěle i přímo na umělých kuchyňských deskách.
- Vyválené těsto přemístěte na pečicí papír a potřete rozpuštěným máslem (není to nutné, ale výsledek je o poznání chutnější).
- Jablka rozložte na vyválený plát a pomocí pečicího papíru štrúdl zaviňte. Jemně potřete rozpuštěným máslem i zvenku a dejte péct na 35–40 minut při 160 °C.