Článek
Podle studie provedené v Jižní Koreji, jejíž závěry byly publikovány v časopise JAMA Network Open, po prodělání covidu hrozí lidem například vyšší riziko výskytu alopecie (vypadávání vlasů či ochlupení), Crohnovy choroby, lupénky či vitiliga (ztráta pigmentu na kůži či sliznicích). Očkování podle vědců riziko částečně snižuje.
Odborníci zkoumali detailnější informace o více než 350 000 pacientech s covidem-19 v období od října 2020 do prosince roku 2021. Použili také kontrolní skupinu čítající více než 6,1 milionu lidí. Průměrný věk v obou skupinách byl 52 let, rozdělení pohlaví bylo rovnoměrné.
„Je pozoruhodné, že určitá rizika některých onemocnění vykazovala pozitivní souvislost s vážností prodělání covidu-19. Nemoc, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, zřejmě narušuje autotoleranci organismu a spouští autoimunitní reakce prostřednictvím zkřížené reaktivity, která může vést k výskytu autoimunitních onemocnění,“ cituje server webMD ze zprávy.
Dlouhým covidem trpí 65 milionů lidí
Uvedená zjištění naznačují, že autoimunitní a autozánětlivé poruchy pojivové tkáně se mohou projevit jako přímé následky prodělání covidu-19, dlouhodobá léčba následků covidu by tak měla brát v potaz právě i riziko těchto potíží.
Jak ale mnozí další odborníci upozorňují, uváděná studie má i své limity, a to především to, že zahrnuje primárně pouze dospělou generaci, a také to, že valnou část lidí v kontrolním vzorku tvořili Asiaté, což podle nich zjištění velmi zobecňuje a nebere ohled na jiné věkové a etnické skupiny obyvatel, dodává server News Medical.
Z výzkumu jasně nevyplývá a nebylo zjištěno, zda a proč mohou být někteří jedinci náchylnější k autoimunitním chorobám než jiní.