Článek
Kognitivní výkon se podle vědců u lidí po cvičení střední intenzity zlepšuje bez ohledu na to, jak dobře se vyspali. Tudíž může pomoci překonat poklesy mozkové aktivity způsobené i nedostatkem spánku.
„Z dosavadních výzkumů víme, že cvičení zlepšuje nebo udržuje naši kognitivní výkonnost, a to i při snížené hladině kyslíku,“ vysvětluje autor studie Joe Costello. „Toto je však první studie, která naznačuje, že ji zlepšuje také po úplné i částečné spánkové deprivaci a v kombinaci s nedostatkem kyslíku. Tato zjištění významně doplňují to, co víme o vztahu mezi cvičením a těmito příčinami stresu, a pomáhají posílit poselství, že pohyb je lék pro tělo i mozek,“ dodal.
Studie, publikovaná v odborném časopise Physiology and Behaviour, zahrnovala dva experimenty, každý s 12 účastníky.
První se zabýval dopadem částečné spánkové deprivace na kognitivní výkonnost člověka a druhý zkoumal dopad úplné spánkové deprivace a hypoxie (nedostatku kyslíku). V obou případech nastalo u všech účastníků zlepšení kognitivního výkonu po 20 minutách jízdy na kole.
Studie naznačuje, že cvičení může zlepšit kognitivní výkonnost, protože usnadňuje změny v množství hormonů regulujících činnost mozku a také psychofyziologických faktorů včetně průtoku krve mozkem, vzrušení a motivace.