Článek
Podle nedávné studie zveřejněné v JAMA Network Open byly děti, které byly před narozením vystaveny malému množství kofeinu, ve věku 4 let nižší než ty, jejichž matky během těhotenství kávu či čaj nepily.
„Rozdíl se každý rok prohluboval až do věku 8 let,“ říká hlavní autorka studie a perinatální epidemioložka Jessica Gleasonová pro CNN. Zároveň ale dodala, že se nejedná o nijak drastický rozdíly.
Americká vysoká škola porodníků a gynekologů v současné době doporučuje omezit spotřebu kofeinu na méně než 200 miligramů denně během těhotenství
Hrnek čaje obsahuje obvykle 75 miligramů kofeinu, hrnek instantní kávy zhruba 100 miligramů a hrnek filtrované kávy zhruba 140 miligramů. Kofein je obsažen i v čokoládě.
Výsledky studie ukázaly, že rozdíly ve výšce byly patrné i při mnohem menší konzumaci kofeinu, než se běžně doporučuje (méně než 200 mg) – stačilo vypít pouhou polovinu šálku s kávou denně.
Káva před snídaní zvyšuje riziko cukrovky
„Korelaci pozorovanou v této studii lze vysvětlit existencí společné příčiny spotřeby kofeinu a omezení růstu vinou chudoby, stresu a dietních faktorů,“ říká Gavin Pereira, profesor epidemiologie a biostatistiky.
Stále ale neexistuje studie, která by potvrdila, že by tento výškový rozdíl přetrvával do dospělosti, proto není důvod k panice.
Studie nicméně slouží jako podnět ke změně současných stanov pro pití kofeinových nápojů v těhotenství.
Kde všude najdeme kofein?
Kofein se nachází v kávě, čaji, nealkoholických a energetických nápojích, stejně jako v kakau a čokoládě. Může být také přítomen v energetických tyčinkách, a dokonce i v některých lécích proti bolesti.