Článek
Vědci zkoumali starší ženy po menopauze, které si během osmi let zapisovaly své stravovací návyky včetně popíjení alkoholu. Během tohoto období bylo objeveno 324 případů karcinomu endometria v tkáni lemující dělohu.
Pro kontrolu bylo u žen zjišťováno také jejich BMI, věk, hormonální terapie či zda byly či nebyly v jiném stavu. Podle odborného časopisu The International Journal of Cancer ze studie vyplynulo, že ženám, které vypijí více než dvě sklenky alkoholu denně, hrozí riziko karcinomu endometria dvakrát častěji než ženám, které alkohol nepijí vůbec a nebo ve velmi malém množství. V tomto případě není vůbec důležité, co ženy pijí - zda pivo, víno či tvrdý alkohol - následky jsou u všech typů alkoholu totožné.
Přesný mechanismus vzniku karcinomu endometria v souvislosti s pitím alkoholu ještě není přesně znám. Ví se jen, že alkohol dokáže zvednout hladinu estrogenů v krvi.
Rakovina dělohy postihuje především starší ženy
V České republice je ročně nově diagnostikováno přibližně 1700 nových případů zhoubných nádorů těla děložního. Ročně na toto onemocnění zemře 365 žen. Průměrný věk pro vývoj endometrálního karcinomu je 68 let.
Nádory děložního těla jsou nejčastějšími nádory ženských reprodukčních orgánů, tvoří přes 40 procent všech gynekologických zhoubných nádorů. Vyskytují se obvykle u žen ve věku přes 55 let. Nejčasnějším příznakem je krvácení, a proto každé krvácení z pochvy s neznámou příčinou by mělo být důkladně vyšetřeno. Rakovina dělohy se nejprve šíří dělohou, pak metastazuje do vzdálených orgánů. Léčí se operačním odstraněním dělohy a případně ozařováním a chemoterapií.