Článek
"Celkově je sice počet nakažených klíšťovou encefalitidou letos menší než vloni, ale důsledky jsou stejné," řekl doktor Beneš.
K pátku v České republice klíšťovou encefalitidou onemocnělo 329 lidí, což je o 120 méně než loni ve stejném období. Lymskou boreliózu dostalo 1847 pacientů a loni ve stejném období to bylo 2070. Loni celkově zemřeli na kousnutí klíštětem tři lidé, letos již dva. 60letý muž z Berounska a nyní 15letý chlapec ze Stříbra.
"Úmrtí tak mladého člověka na klíšťovou encefalitidu nepamatuji. Většinou to vždycky byli starší lidé. Vždyť loni zemřel 80letý muž ze Zlínska, 71letá žena z Olomouce a 30letý muž z Bruntálu," řekl Beneš. V současné době v Ústí nad Labem ještě bojují další dva lidé s klíšťovou encefalitidou. Jejich zdravotní stav lékaři označují za vážný.
Pomůže očkování
Klíšťat je letos na podzim hodně a umožnilo to teplé září. Až do listopadu musíme počítat s tím, že klíšťata najdeme na vlhčích a zatravněných loukách, pastvinách, v křovinách a na okrajích lesů. Stále více jich je i v městských parcích, včetně Prahy. Nejúčinnější prevencí klíšťové encefalitidy je očkování, kdy je možné vakcínu aplikovat po celý rok v tzv. zkráceném očkovacím schématu, kdy druhá dávka se aplikuje čtrnáct dní po první. I když injekce si každý zájemce hradí sám, většina zdravotních pojišťoven na očkování finančně přispívá.
"Po každé procházce na rizikovém místě bychom se měli prohlédnout a zkontrolovat, zda někde nemáme klíště. Jestliže ano, pak ho kývavým pohybem nejlépe pinzetou vyndat a ranku dezinfikovat," řekl Beneš. Zdůraznil, že ne každé klíště je infikované, a proto většinou se nám po kousnutí klíštěte nic nestane. "Žádné přisátí klíštěte ale nelze podcenit," varoval Beneš.