Článek
Výsledky žáků, jejichž rodiče před nimi kouří a vlastně je tak nutí vdechovat cigaretový kouř, jsou oproti dětem nekuřáků horší v matematice, čtení a jiných testech mentálních schopností.
Ačkoli se o nežádoucích účincích pasivního kouření ví dlouho a stále se proti němu bojuje, vystaveno mu zůstává podle výzkumů více než čtyřicet procent dětí. Ty ani ve svých domovech nenalézají před nebezpečným tabákovým dýmem ochranu. A právě zjištění, že kouř může u dětí způsobovat nejen rakovinu, ale také snižovat jejich mentální schopnosti, by se mělo stát oporou pro další boj s pasivním kuřáctvím.
Neobvyklý způsob dokazování
Odborníci tvrdí, že tato studie je výjimečná tím, jak se pasivní kuřáctví u dětí prokazovalo. Zatímco dotazníky nemusejí být moc spolehlivé, vědci testovali krev dětí na přítomnost látky nazvané kotinin. Tato chemická sloučenina se v krvi objevuje poté, co je dotyčný vystaven, byť pasivně, cigaretovému kouři. Experti testovali na čtyři a půl tisíce dětí, měřili jim množství kotininu v krvi a také zkoušeli jejich inteligenční schopnosti.
"Rozsah snížení v testech je velmi značný. Při vystavení dítěte pasivnímu kouření jsme prokázali pokles IQ o dva až pět bodů," potvrdila doktorka Kimberly Yoltonová.