Článek
Tým vědců z Melbournské univerzity vedený expertem na diabetes Sofem Andrikopulosem hodlal ověřit, zda paleo dieta může být prospěšná pro pacienty s cukrovkou nebo prediabetes.
Vědci vybrali laboratorní myši s nadváhou se symptomy prediabetu. Jedné skupině myší podávali normální stravu a druhé skupině paleo dietu. Myši z druhé skupiny ztloustly za pouhých osm týdnů o 15 procent.
Tato studie oživila mezi vědci debaty o kontroverzní dietě lidí doby kamenné. Experti jsou stále skeptičtější k takovému stylu stravování. Andrikopulos očekával, že myši po paleo dietě zhubnou, a výsledky studie byl překvapen.
Kdyby dietu dodržoval člověk vážící 80 kilogramů, brzy by dosáhl 92 kilogramů.
„Tlusté myši ještě více ztloustly a zvýšila se jim koncentrace glukózy v krvi," uvedl Andrikopulos. Kdyby dietu dodržoval člověk vážící 80 kilogramů, brzy by dosáhl 92 kilogramů, uvádí vědec.
„Paleo dieta rozhodně není pro všechny. Jestliže se někdo znepokojuje kvůli své váze a zdravotnímu stavu, měl by se obrátit na profesionály, na lékaře a nutriční poradce," dodává.
Slavný australský šéfkuchař Pete Evans si vysloužil velkou kritiku, když zveřejnil kuchařku, v níž doporučoval podávat novorozencům vývar z kostí.
Paleo dieta je způsob stravování, kdy se konzumují výhradně potraviny, jaké jedli naši předkové v paleolitu: maso, ryby, ovoce, zelenina a vejce. Nejedí se žádné obilniny, luštěniny, mléčné výrobky, rafinovaný cukr a sůl.
Snížení příjmu cukrů a sodíku může být považováno za klad této stravy, ale naprosté vyloučení obilnin a luštěnin a zvýšená konzumace červeného masa je podle nutričních poradců velmi negativní. Zvýšená konzumace červeného masa je navíc spojována se zvýšením rizika vzniku nádorů.