Článek
"Někdy v životě zažije pálení žáhy téměř každý člověk," konstatovala. Podle ní jde o příznak upozorňující, že do jícnu zpětně zatéká žaludeční obsah. Látky, které dráždí jícnovou sliznici, jsou kyselina solná, trávicí enzymy a žlučové kyseliny.
Pokud máme pálení žáhy jen zřídka, není nutné se léčit. Přesto ale doktorka Křížová doporučuje vyvarovat se příčinám pálení. Těmi může být konzumace bílého vína, koncentrovaného alkoholu, tučných, kořeněných či kynutých jídel.
Vhodné je jíst častěji a menší porce, dobře kousat, vynechat kávu a koncentrované džusy. Je-li pálení žáhy časté, intenzívní a dlouhotrvající, měl by se postižený svěřit lékaři.
Pálení žáhy se léčí úpravou životosprávy nebo léky
Pálení žáhy může trvat od několika desítek minut až po několik hodin a po jídle se většinou zhoršuje. Některé pacienty trápí v noci, protože poloha vleže usnadňuje návrat žaludeční kyseliny. Pálením žáhy trpí hodně žen během těhotenství, především v posledních třech měsících. "Po porodu však tyto obtíže většinou vymizí," sdělila doktorka Křížová. Těhotným doporučuje nepřejídat se, jíst malé porce, omezit předklánění a nosit volné oblečení. Pálení žáhy se léčí buď úpravou životosprávy nebo léky. V horších případech je ale nutný chirurgický zákrok.
Dlouhotrvající potíže mohou vést ke vředům a překrvení sliznice jícnu, což může způsobit i krvácení do žaludečního traktu. Proto by dlouhodobé pálení žáhy neměli lidé podceňovat.