Článek
"Refluxní choroba jícnu s pálením žáhy a vracením šťáv může zhoršovat kvalitu života stejně jako deprese, onemocnění srdce či rakovina," upozornil. Ve vážnějších případech je bolest tak silná, že narušuje kvalitu života. Pacient trpí dušností, nočním kašlem, zvrací a má potíže s polykáním. Lékařské vyšetření je podle Martínka nutné.
Pálení žáhy nastává, když se kyselina, která vzniká v žaludku, aby pomáhala trávení, dostane do jícnu. V případě refluxní choroby má pacient tyto potíže i dvakrát týdně, a to ve dne i v noci.
Pomáhá změna životního stylu i léky
"Z průzkumu mezi lidmi, které pálí žáha alespoň jednou týdně, vyplynulo, že 80 procent má potíže i v noci, 75 procentům narušují spánek, 66 procent nemůže kvůli tomu jíst a pít, co by si přáli, a 40 procent kvůli tomu omezuje společenské aktivity," upřesnil lékař.
Pálením žáhy trpí až 40 procent těhotných žen. Obecně tyto obtíže nejčastěji vyvolávají tučná nebo pikantní jídla, cibule, česnek, čokoláda, káva a další kofeinové a šumivé nápoje, máta peprná a alkohol, ale také kouření, stres, těsné oblečení a nadváha.
Řešením je podle lékařky Evy Koščové vyhnout se tomu, co potíže vyvolává a upravit životní styl. Někdy to ale nestačí a je třeba užívat léky. Volně prodejných přípravků je řada, lékárníci dovedou poradit. Na výběr jsou antacida neutralizující žaludeční kyselinu, blokátory H2 snižující tvorbu kyseliny tím, že blokují receptory v buňkách tvořících žaludeční kyselinu, a takzvané inhibitory protonové pumpy, které blokují pumpy v žaludečních buňkách odpovědné za tvorbu kyseliny, tím omezí její nadměrnou tvorbu.