Článek
Německým vědcům se podařilo objevit příčiny jevu zvýšeného vypadávání vlasů. Za všechno podle nich mohou krátké dny a nedostatek slunečního svitu v zimním období. Světlo totiž odpovídá za produkci specifických hormonů, jako je například melatonin a prolaktin, které přímo ovlivňují růst vlasů.
Tento úkaz není produktem moderní doby, ale je zakotven v genetickém programu pocházejícím z hlubokého dávnověku, uvedli vědci.
"Po ochlupených předcích jsme podědili i jejich pravidelné výměny srsti," řekl Ralf Paus, vedoucí oddělení experimentální dermatologie z univerzity v Lübecku. U části lidí je tento program dodnes aktivní a má na svědomí změny z letního na zimní kožich, ale i naopak. Takříkajíc "pelichající" jedinci mohou proto očekávat, že se s příchodem jara dočkají dalšího úbytku vlasů.
Obdobnou negativní roli však sehrávají i tzv. sezónní deprese, které rovněž souvisejí s nedostatkem světla a slunce. "Těžké deprese představují obrovskou zátěž pro lidský organizmus jako takový," vysvětlil Ralf Paus. Jak potvrdily dřívější pokusy s myšmi, na kožíšcích stresovaných a deprimovaných hlodavců se olysalá místa začala objevovat daleko častěji než u těch, kteří byli víceméně v duševní pohodě.