Článek
„V Česku je pouze třináct těchto nesmírně důležitých zařízení a to naše ostravské zajišťuje jako jediné čtyřiadvacetihodinovou péči o pacienty na území celé Moravy, Slezska a kraje Vysočina,“ uvedl ostravský radní pro zdravotnictví Michal Mariánek (Ostravak).
Dodal, že výstavba centra stála více než 41 milionů korun, samotná hyperbarická komora pak 36,5 milionu.
Dalších zhruba 12 milionů korun bude potřeba na servis zařízení. To nahradilo starou komoru z roku 1965, která byla první v Československu. Důvodem, proč tehdy vznikla v Ostravě, bylo to, že zde byl báňský úřad a doly, kde docházelo ke zraněním horníků.
Nová komora je větší a úspornější
„Nová komora je moderní, se špičkovou elektronikou. Navíc je její provoz výrazně ekonomičtější. Do staré komory, která vypadala jako ponorka díky svému válcovitému tvaru, se vešlo deset pacientů. V nové, kvadratické, se může léčit až osmnáct. Ve staré jsme ročně ošetřili na pět stovek lidí, nyní by to mohlo být až sedm set,“ uvedl primář Centra hyperbarické medicíny Michal Hájek.
V hyperbarické komoře se např. léčí lidé s intoxikací oxidem uhelnatým, s drtivými poraněními končetin, se vzduchovou embolií do mozkových tepen, ale i potápěči po dekompresních nehodách a pacienti se ztrátou sluchu.
Léčba probíhá tak, že jsou pacienti nejčastěji na dvě hodiny v komoře hermeticky uzavřeni pod přetlakem několika atmosfér. Za pomocí speciálních masek zde dýchají stoprocentní kyslík.
Centrum vzniklo v nově vybudovaném dvoupodlažním pavilonu. Kromě samotné komory mají pacienti k dispozici šatny a sociální zařízení, ve druhém patře jsou ambulance, vyučovací prostory pro studenty ostravské lékařské fakulty, ale také dva pokoje pro ubytování pacientů z větší dálky.