Článek
1. Nezavrhujte zbytky
Při vaření vzniká často mnoho odpadu v podobě nejrůznějších odřezků a slupek. Snažte se tyto zeleninové části shromažďovat a udělat z nich základ na vývar. Získáte tak tekutinu plnou vitamínů, která se hodí do řady pokrmů.
Zbytky, které se nedají zužitkovat při vaření, se pak snažte kompostovat na zahradě nebo pomocí skladného kompostéru do bytu.
2. Vyklízejte ledničku
Mnoho lidí nedokáže správně hospodařit s potravinami v ledničce. V první řadě je potřeba potraviny skladovat podle data spotřeby.
Vyhraďte si například jeden šuplík nebo polici, kam budete ukládat věci, kterým končí doba trvanlivosti.
Trvanlivost potravin nicméně můžete také prodloužit, a to pomocí vakuování potravin.
Oblíbené potraviny s malou ekologickou stopou
V případě, že je vaše lednice plná trvanlivých výrobků, najděte si na internetu recepty, které s nimi počítají.
3. Plánujte více, nakupujte méně
Dříve než půjdete nakoupit, udělejte si inventář věcí, které máte v lednici i v mrazáku. Následně si naplánujte, jaká jídla budete v týdnu vařit a sepište si jednotlivé produkty, které k tomu potřebujete.
Díky tomu získáte organizovaný a přehledný seznam, se kterým budou nákupy o mnoho snesitelnější, navíc se vyhnete zbytečnému utrácení.
Hydrogeoložka Bára Topinková: Z vany plné vody mám výčitky
4. Udržujte vše na očích
Jedním ze způsobů, jak využít jídlo, které máte, a vyhnout se plýtvání, je ukládat zbytky potravin a další přísady do sklenic. „Neprůhledné nádoby totiž vybízejí k tomu, že brzo zapomeneme, co v nich je.
To platí jak pro produkty na lince, tak pro ty, které jsou ve spíži. Stejný přístup ostatně platí i v profesionální kuchyni. Na každé nádobě je napsaná surovina a datum spotřeby,“ říká zero-waste šéfkuchařka Anne-Marie Bonneauová pro Huffington Post.