Článek
Nejčastější zlomeniny při onemocnění osteoporózou jsou zlomeniny obratle, dolního předloktí nebo krčku stehenní kosti. Nejvíce jsou ohroženy ženy po menopauze. Podle předsedy České lékařské společnosti J. E. Purkyně Jana Blahoše se účinně léčí pouze necelá desetina nemocných. Přitom například zlomenina krčku stehenní kosti často vede k invaliditě a deset až 15 procent pacientů na komplikace této zlomeniny zemře. Ročně si krček zlomí 12 000 žen a 4000 mužů.
Člověk získává kostní hmotu do 30 let, pak už mu jen ubývá. Zpočátku u žen i mužů stejným tempem. Po přechodu ženám kosti řídnou rychleji. Na rozvoj osteoporózy má z 50 procent vliv dědičnost. K jejímu vzniku přispívají i některé léky, především kortikoidy, které se používají při léčbě revmatických chorob, astma, onemocnění ledvin a jater.
Přísun vitamínu D musí být přiměřený věku
Osteoporóza je léčitelná a lze jí předcházet nebo její vývoj zpomalit. Důležitá je strava a také vitamín D. Člověk získává devadesát procent vitamínu D ze slunečních paprsků. Z potravin jsou jeho největším zdrojem mořské ryby.
Jednoduché diagnostické metody umí změřit množství minerálu v kostech a také určit jejich mikrostrukturu. Léčba osteoporózy podle Blahoše spočívá ve farmakologickém utlumování aktivity buněk, které kostní hmotu odbourávají a v povzbuzování buněk, které kost tvoří.
Lékaři, které ošetřují pacienty s první zlomeninou, by měli více myslet na to, že poranění může být důsledkem osteoporózy, a posílat je na další vyšetření do osteocenter.