Článek
1. Povalování na pohovce. Jestliže se celé hodiny rozvalujeme na pohovce před televizí, je to to nejhorší pro dolní část páteře, protože v této pozici jsou svaly povolené a nedokážou se posílit.
„Jestliže vás už předtím bolelo v zádech, pak takové sezení po tak dlouhou dobu může bolest jen prodloužit, či přímo zhoršit," říká doktor Kaixuan Liu, zakladatel a prezident organizace Atlantic Spine Center v New Jersey. Radí zvednout se z pohovky každou půlhodinu a udělat si několik cviků, aby se svaly protáhly.
2. Kouření. Studie publikovaná v časopise Human Brain Mapping ukázala, jak kouření zvyšuje riziko chronické bolesti zad. „Nikotin omezuje zdravý průtok krve v celém těle, a to platí rovněž pro obratle a meziobratlové ploténky, jejichž stav se může zhoršovat, a tím vyvolávat zánět a bolest," vysvětluje Liu.
3. Bolesti břicha či ústní dutiny. Bolesti zjevně nesouvisející s oblastí páteře mohou být ve skutečnosti příčinou bolestí páteře, protože vyvolávají bolest, která může působit dojmem, že zahrnuje páteř. Tyto reflexní bolesti se mohou týkat trávicího ústrojí či ústní dutiny, stejně jako poranění svalu.
„V případě trnutí končetin či jejich znecitlivění, případně horečky a svalové slabosti, je vždy lépe zajít k lékaři," radí americký expert.
4. Deprese. Souvislost mezi bolestmi páteře a depresí prokazuje studie zveřejněná v časopise PAIN. U těch osob, které trpí depresemi a úzkostmi, je pravděpodobnost toho, že budou mít bolesti páteře, 1,6krát vyšší než je průměr.
„Je tomu tak proto, že stres vyvolává obrovské svalové napětí v oblasti páteře," uvádí doktor Liu. Nikoli náhodou ukázal výzkum z roku 2009 důležitost meditace jako přirozeného prostředku ke zmírnění bolestí svalového původu.
5. Nadměrná fyzická zátěž. Další příčinou bolestí páteře je přehánění fyzické aktivity. Zvedání příliš těžkých břemen či opakované shýbání může vyvolat bolest zad a svalové napětí.
„Většinou normální svalová bolest z fyzické námahy přejde do 24 hodin," vysvětluje doktor David Geier, který pracuje jako ortoped v Charlestonu. „Jestliže bolest přetrvává, či v následujících dnech ještě sílí, je třeba navštívit odborníka," dodává.
6. Infekce močových cest. Jak vysvětluje urolog Brian Norouzi ze St. Joseph Hospital v Kalifornii, infekce v močovém ústrojí mohou vyvolávat zánět močového měchýře a bolesti v břiše, které vystřelují do zad. V případě močových kamínků dochází k poruchám odtoku moči, což zase vyvolává bolesti v zádech.
7. Osteoporóza, rakovina dělohy a další nemoci. Bolesti páteře mohou také souviset s různými závažnými chorobami, jako je osteoporóza, rakovina dělohy či vaječníků nebo dokonce plic. Proto musí být prvním krokem diagnóza specialisty, ještě předtím, než bude zahájena nějaká terapie.
„Není vždy možné identifikovat specifickou příčinu bolestí páteře, ale díky moderním diagnostickým technikám, jako je například magnetická rezonance, můžeme pacientovi umožnit život bez utrpení," uvádí doktor Liu.
8. Těžká kabelka. Dlouhodobá nerovnováha vyvolaná nošením těžké kabelky přehozené přes rameno je nejrozšířenější příčinou bolestí páteře u žen. Vyvolávat je však může i příliš těsné spodní prádlo.
„To omezuje pohyblivost páteře, což spolu s tlakem, který vyvolává oblečení, ovlivňuje normální fungování stabilizačních svalů, takže páteř je náchylnější k bolesti i případnému poranění," vysvětluje ortoped Jeremy Smith z Hoag Orthopedic Institute v Kalifornii.