Článek
Pro ženskou rovnováhu je nutná správná hladina hormonů. A aby jich bylo tak akorát, musí být v dobré kondici vaječníky a další žlázy, v nichž hormony vznikají.
„Fungování ženských orgánů je úzce spojeno s pánevním dnem, postavením kyčlí, chodidel či pánve. Křečovitě sevřené nebo naopak ochablé svaly pánevního dna činnost vnitřních orgánů negativně ovlivňují. Přispívají také k bolestivé menstruaci a mohou dokonce způsobit funkční neplodnost. To vše se dá cvičením hormonální jógy a pánevního dna příznivě ovlivnit,” vysvětluje Eva Juráková, fyzioterapeutka Lékařského domu Praha 7.
Cviky hormonální jógy stimulují činnost vaječníků, štítné žlázy a hypofýzy, a tím se napravuje hormonální nerovnováha. Ovlivní např. premenstruační syndrom, bolestivou, nepravidelnou či naopak chybějící menstruaci i potíže s otěhotněním.
Má výborné účinky při syndromu polycystických vaječníků, zmírní projevy přechodu a zvedne sexuální apetit. Vedle toho pomůže při snížené činnosti štítné žlázy, zlepší pleť, spánek i ženské sebevědomí.
Premenstruační syndrom jako zabiják vztahů
„Zabírá dokonce proti inkontinenci nebo poklesu pánevních orgánů – a to v propojení s harmonizací svalů pánevního dna,“ doplňuje lektorka hormonální jógy Táňa Jilemnická z pražského studia Dům jógy.
Proto je dobré hledat kurzy, kde obojí umí zkombinovat tak, aby se účinky cvičení posílily.
Cviky, které zvládne opravdu každý
Cviky z hormonální jógy zvládnou i naprostí začátečníci. „Nejprve se pracuje v ženské rovině s pánevním dnem. Často je to pro ženy první seznámení s touto oblastí. Žijeme tzv. od pasu nahoru, do oblasti břicha nedýcháme a někdy se tam dokonce bojíme vůbec podívat. Přesto je fyzická, ale také emocionální a energetická rovnováha v oblasti pánevního dna zásadní a velmi výrazně ovlivňuje nejen naše hormony, ale také to, jak se celkově jako ženy cítíme,“ upozorňuje Táňa Jilemnická.
Zrádné hormony. Ovládněte je a zbavte se nadváhy, padání vlasů a akné
Poté, co si tyto cviky ženy osvojí, mohou pokračovat samy doma. Sestava má dané pořadí a její důležitou součástí je práce s dechem.
„Praxe hormonální jógy podpoří prokrvení daných oblastí, dochází tak k okysličení orgánů a jejich výživě. Žlázy pak lépe pracují či dokonce obnovují svou činnost. Cvičení navíc protahuje svaly a uvolňuje klouby, což výsledek umocní,“ vysvětluje Eva Juráková, jak to v těle funguje.
Ukázka cviků
Může se vám hodit na Seznamu: