Článek
"Tito školitelé by následně měli učit resuscitaci další pracovníky sociálních, zdravotních a dalších zařízení nebo například pořadatele velkých sportovních a kulturních akcí. Cílem je, aby lidé věděli o posledních doporučeních lékařů, jak postupovat při oživování u dospělých i dětí," řekl primář broumovské nemocnice a autor pojektu Jiří Veselý.
Podle něj se v posledních letech změnila doporučení pro postup při první pomoci u osob, které jsou v bezvědomí, nedýchají a mají zastavenou srdeční činnost. V minulosti byla při resuscitaci doporučovaná masáž srdce a umělé dýchání v poměru 5:1. "Podle posledních poznatků bychom měli třicetkrát zmáčknout hrudník a dvakrát dýchnout. Zatímco dříve se začínalo umělým dýcháním, nyní se má začít s masáží hrudníku, což většina lidí neví," dodal Veselý.
Domů se vrací pouze deset procent lidí, kteří byli oživováni
Školení budou pro organizace zdarma, Veselý získal z evropských fondů 1,9 milionu korun, po vyhodnocení úspěšnosti projektu v Královéhradeckém kraji zvažuje jeho rozšíření do dalších krajů v republice.
Podle Veselého vyjížděli loni záchranáři v Královéhradeckém kraji k 391 případům, kdy bylo nutné pacienta oživovat. Domů se však vrátilo pouze deset procent z nich, ostatní zemřeli či zůstávají v péči lékařů. "Laická resuscitace před příjezdem záchranné služby je velice důležitá a myslím si, že v této oblasti je stále co zlepšovat," řekl Veselý.