Článek
Chřipka je akutní infekce dýchacího ústrojí, kterou způsobují viry A, B nebo C z rodu Influenza. Viry chřipky se přenášejí kapénkovou infekcí a jsou vysoce nakažlivé. Dvakrát ročně vyvolávají vlnu sezónní chřipky - v zimě a v létě. Jelikož viry často mění svou strukturu, chřipky se s pravidelností opakují.
Onemocnění chřipkou začíná většinou náhle, objevuje se horečka provázená zimnicí, bolestí svalů a kloubů či bolestí hlavy. Následně se může přidat suchý dráždivý kašel a pálení v krku. Horečka obvykle trvá tři dny, poté během dalších dvou až tří dnů klesá, postupně odeznívají i další příznaky.
Mezi rizikové skupiny nejvíce ohrožené chřipkovým virem patří starší lidé, osoby s chronickým a metabolickým onemocněním či lidé s oslabeným imunitním systémem.
Očkování jako nejúčinnější ochrana
Nejlepší prevencí proti sezónní chřipce je očkování. Obvykle se provádí před předpokládaným výskytem chřipky, tedy od září do prosince. Jelikož ale chřipkové viry často mutují, doporučuje se očkování opakovat každý rok. Navíc očkovaní lidé mají díky vakcinaci větší šanci odolat běžné chřipce při výskytu pandemie.
Očkování je doporučováno u všech věkových skupin, nejen u těch rizikových. Ten kdo je očkován proti chřipce totiž nechrání jen sám sebe, ale i své okolí, jelikož nemůže na své okolí chřipku přenést.
Česká republika zaujímá ve vakcinaci proti chřipce v porovnání s ostatními zeměmi EU až jedno z posledních míst. Každoročně je u nás naočkováno proti sezónní chřipce pouze 7 - 8 procent všech obyvatel.