Článek
"Pokud si klient zakoupí obě vakcíny během ledna a jednou z nich se stihne nechat do 31. ledna naočkovat, bude mít na tisícikorunový příspěvek nárok," uvedla Chloubová. Podmínkou proplacení je předložit doklad o zaplacení a očkování na kterékoli pobočce pojišťovny, nejpozději však do 10. února, uvádí se na webu pojišťovny.
Očkování v zimě je nejvhodnější
Nejvhodnější je nechat se naočkovat v zimě, aby ještě před sezonou výskytu klíšťat měl očkovaný vytvořeny ochranné protilátky, řekla dětská lékařka Alena Hanzlová. Očkovat je však možné celoročně.
Většinou jsou pacientovi podány tři dávky, od té první může být očkován za jeden až tři měsíce, třetí dávka se pak aplikuje o pět až 12 měsíců později. Cena všech tří dávek se pohybuje přibližně okolo 1500 korun.
Encefalitida končí trvalýni následky
Klíšťovou encefalitidou způsobenou virem nejčastěji po přisátí klíštěte onemocní v ČR každoročně kolem 600 lidí. Řada pacientů končí s těžkými a trvalými následky. V krajních případech může i přes veškerou péči lékařů pacient zemřít. Spolehlivost očkování přesahuje podle odborníků 99 procent, přesto je proočkovanost v české populaci velmi nízká, sedmnáctiprocentní.
Na vakcíny přispívá většina zdravotních pojišťoven. U řady z nich mohou příspěvky čerpat i dospělí, například Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispívají z programů prevence dospělým až 500 korunami, Hutnická zaměstnanecká pojišťovna až 1000 korunami, studentům a dětem ještě více. Informace o tom lze najít na webech pojišťoven.