Článek
Podle vědců toto zjištění znamená, že za světovou epidemii obezity, někdy nazývané jako "globezita", nemůže jen nedostatek pohybu a přejídání se vysokokalorickými potravinami.
Vědci již delší dobu "podezřívali" adenovirus-36 a dva spřízněné viry Ad-37 a AD-5 z toho, že mohou stát za zvyšování hmotnosti u zvířat. Tým louisianských vědců nyní tuto hypotézu potvrdil i u lidí a přišel s tím, že přeměnu "obyčejných" buněk v buňky tukové má na svědomí jeden z genů těchto adenovirů. Nová studie prý ukazuje, že u 30 procent obézních lidí byl diagnostikován adenovirus-36.
"Netvrdíme, že virus je jedinou příčinou obezity. Naše studie poskytuje důkazy, že některé případy obezity vznikají na základě virové infekce," citoval The Independent Magdalenu Pasaricovou z Louisianské státní univerzity. Podle ní ne každý z nakažených začne trpět obezitou. Vědci by proto podle Pasaricové nyní rádi odkryli faktory, které určují, proč některý z nakažených zloustne a jiný ne.
Obezita způsobuje velké zdravotní problémy
Pasaricová prý během svého výzkumu podrobila dospělé kmenové buňky z lidské tkáně od pacientů, kteří podstoupili liposukci, následujícímu pokusu. Polovinu z nich v laboratoři infikovala adenovirem a druhou polovinu ne. Po týdnu se ukázalo, že téměř všechny infikované buňky se transformovaly v tukovou tkáň, zatímco zdravé buňky nikoliv. Nově vzniklé tukové buňky prý navíc měly zvýšenou schopnost k akumulaci tuků, které se do lidského metabolismu dostanou v potravinách.
Podle výstupů některých výzkumů se přemíra tuku podílí ročně jen v USA na 300 000 předčasných úmrtích. V České republice má nadváhu téměř polovina lidí a pětina trpí obezitou.