Článek
Vědci z Dukeovy univerzity v Durhamu v Severní Karolíně a Rockefellerovy univerzity v New Yorku se zaměřili na látku zvanou androstenon, na kterou podle nich lidé reagují různě. Tato chemikálie vzniká, když tělo uvolňuje mužský sexuální hormon testosteron.
Androstenon je obsažen v potu mužů i žen, ale ve větší koncentraci se vyskytuje u mužů. Zdá se, že to, jak člověk vnímá jeho odér, do značné míry souvisí s variantami genu nazvaného OR7D4 v čichovém receptoru.
"Je dobře známo, že lidé vnímají androstenon různě. Nevědělo se ale proč," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters Hiroaki Macunami z Dukeovy univerzity.
Jen nepatrné rozdíly způsobují přechod mezi vůní a zápachem
Badatelé v Macunamiho laboratoři proto testovali chemické látky obsažené v potu na většině ze 400 známých čichových receptorů, jichž využívá nos ke zjišťování pachů a chemikálií. Objevili, že gen OR7D4 silně reaguje s androstenonem.
Poté začali zjišťovat, zda varianty tohoto genu mají vliv na to, jak lidé vnímají pach androstenonu v mužském potu. Zjistili, že nepatrné genetické obměny určují, zda má androstenon pronikavý zápach, sladkou vanilce podobnou vůni nebo nemá vůbec žádný odér.
"Existují náznaky, že tato chemická látka může u lidí modifikovat náladu nebo hormonální hladinu," řekl Macunami. "Nevíme však, zda receptor, který jsme objevili, se nějakým způsobem podílí na tomto procesu."