Článek
V České republice je v současné době základní metodou léčby infarktu myokardu angioplastika, při níž je do ucpané věnčité cévy zaveden balonkový katetr, který po nafouknutí rozšíří zúžené místo. Po více než 12 hodinách již ale nelze tuto léčbu aplikovat vůbec.
Pacienti s akutní bolestí se v průměru odhodlají zavolat záchrannou službu za dvě hodiny. Mnozí čekají například celou noc, což je velká chyba.
Sanitky vozí pacienty do speciálních center
V ČR byl vybudován systém nepřetržitého provádění angioplastiky a sanitky vozí pacienty do speciálních center, nikoli do nejbližších nemocnic. Proto je podle Želízka Česko na předním místě na světě v počtu angioplastik vykonaných u pacientů s infarktem a díky tomu přežívá 90 procent hospitalizovaných lidí.
Typickým projevem infarktu je náhle vznikající intenzivní tupá bolest, která vystřeluje do levé nebo do obou paží, do dolní čelisti, méně často do břicha a zad.
Předseda České kardiologické společnosti Michael Aschermann uvedl, že ročně je v ČR vykonáno celkem 22 000 angioplastik, z toho 6500 u pacientů s akutním infarktem.