Článek
Studie byla dosud prováděná jen na červech, ale Kaveh Ashrafi z University of California řekl , že když vezmeme v úvahu evoluční historii serotoninu, je možné výsledky ze studie na červech aplikovat i na lidi.
"V současnosti se studium obezity soustřeďuje na příjem potravy. To je sice důležitý faktor, ale ne jediný, který je důležitý. Pokud mechanismus, který jsme našli, funguje u různých druhů, pak má strategie, která se zaměřuje na chování, svá omezení. Právě to je možná důvodem, proč diety nefungují," dodal.
Co je to serotonin?
Biologicky aktivní látka, která mimo jiné ovlivňuje přenos nervových vzruchů v mozku. Její nedostatek může vyvolat špatnou náladu, nebo dokonce depresi. Její hladina je závislá na mnoha faktorech, od genetických predispozic až k druhu přijímané potravy nebo například intenizitě světelného záření, což je možné vysvětlení toho, proč trpí lidé v zimních období (kdy je méně světla) častěji depresemi.
Ashrafi vysvětlil, že jak u savců, tak i u červů, vysoká hladina serotoninu obvykle vede k zmenšování tukových zásob a nízká hladina zas k jejich nárůstu.