Článek
Počátkem září vědci z londýnské nemocnice NHS Foundation Trust a Institutu pro výzkum rakoviny zjistili, že obvyklé podávání radioterapie u rakoviny prostaty ve dvaceti menších dávkách po dobu jednoho měsíce lze nahradit pouze pěti vyššími dávkami ozáření v průběhu jednoho či dvou týdnů.
Umožňuje to tzv. Stereotaktická tělesná radioterapie, která využívá vysoké dávky záření, ale díky speciálnímu polohování a implantovaným markerům v těle mnohem přesněji cílí, a to doslova na milimetry. Tato metoda tedy i přes vysoké dávky záření dokáže šetřit zdravou tkáň.
Podle dvouleté studie britských vědců 99 procent pacientů, kteří podstoupili léčbu vysokou intenzitou, nemělo závažné vedlejší účinky, zatímco u 90 procent se vyskytly pouze drobné příznaky, například problémy s močením.
Muži tak mají velkou naději, že po léčbě rakoviny prostaty budou mít při zvolení léčby pomocí ozařování mnohem méně vedlejších účinků, než tomu bylo kdysi, a přitom se jim i významně zkrátí doba léčby.
Mezi nejčastější vedlejší účinky ozařování prostaty patří poškození nervů a svalů, které se nacházejí poblíž prostaty, což může vést až k inkontinenci střev. I z tohoto důvodu byly dávky ozařování původně rozloženy alespoň do 20 cyklů, přičemž někteří odborníci je rozdělili až na 32 mini dávek. Velmi brzy by se ale doba léčení mohla zkrátit i na 5-7 dní.
Rakovina prostaty, jak rychle se vyvíjí a jaká je léčba
Rakovina prostaty se vyvíjí velmi pomalu a spoustu let může probíhat i bez patrných známek potíží. V rané fázi totiž probíhá tzv. bezpříznakově, o to důležitější je pro muže chodit na preventivní vyšetření, aby onemocnění bylo diagnostikováno včas, kdy ještě existuje naděje na úplné vyléčení.
Pokud je nemoc diagnostikována v pozdější fázi, kdy se již rozšířila metastázemi do dalších orgánů, jedná se již často o terminální stádium, kdy se léčba zaměřuje především už jen na zmírnění symptomů.
Může se vám hodit na Firmy.cz: