Článek
Vědeckého setkání v Basileji se za Česko zúčastnilo 15 předních onkologů v čele s profesorem Pavlem Klenerem, přednostou 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Je to lék nové generace, ale pacienta nevyléčí. Spolu s chemoterapií mu však prodlouží život a zlepší jeho kvalitu," řekl Právu profesor Klener.
Lék vyvinula původně švýcarská farmaceutická společnost Roche Holding, která nyní sídlí v USA. Používání avastinu je v Unii od ledna letošního roku prozatím povoleno pouze při léčení rakoviny tlustého střeva.
S avastinem se ale již léčí v USA. Desetiměsíční terapie přijde na 44 tisíc dolarů (přes milión Kč). Tento lék je tedy jedním z nejdražších přípravků užívaných k léčbě rakoviny.
Do praxe u nás v druhém pololetí
Státy EU začnou s avastinem léčit v příštích měsících, v ČR by mohl být dostupný asi ve druhé polovině roku. "Nyní probíhá kategorizační řízení nových léků. Když dopadne dobře, a já věřím, že ano, ve druhé polovině roku bychom s ním mohli léčit," informoval Právo profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.
Upozornil, že základní stále zůstává, aby rakovina tlustého střeva, která se vyvíjí až deset let a jejímž příznakem může být přítomnost krve ve stolici, byla včas podchycena a odoperována," řekl Vorlíček.
Možná i pro jiné zhoubné nádory
Protože avastin brání zhoubným nádorům, aby si vytvořily cévy důležité pro růst nádoru předpokládá se, že by lék mohl být použit i pro jiné typy rakoviny. Klinické zkoušky se mají týkat rakoviny plic, slinivky břišní a ledvin. V příštích letech do nich má být zahrnuto 15 tisíc pacientů z celého světa, možná i z ČR.