Článek
Test je založen na vyhledávání pozměněných genetických částic, které se z nádoru dostávají do krve, zatímco dosud se onemocnění v raném stadiu zjišťuje analýzou stolice a poté kolonoskopií (vyšetření tlustého střeva sondou do konečníku).
V krvi pacientů s pokročilým zhoubným nádorem střeva je zvětšené množství zmutované verze genu APC, ten lze nalézt i v krvi více než 60 procent pacientů s nádorem v raném stadiu.
Podobný objev publikovali italští vědci v časopise Journal of the American Medical Association. Tvrdí, že měřením enzymu telomerázy v moči lze zjistit s 90procentní přesností rakovinu močového měchýře. Tento enzym se totiž vyskytuje pouze v rakovinných buňkách.
"Zkouška vyžaduje jen malé množství moči, je neinvazivní (není nutný žádný chirurgický zásah), levná a snadno proveditelná," uvedla Maria Aurora Sanchiniová. Jednoduchý postup na bázi vizuálního posouzení testovacího proužku metodu předurčuje zejména pro kuřáky a další rizikové skupiny.
ČR má ve výskytu rakoviny tlustého střeva světový primát -v roce 2002 ji dostalo téměř osm tisíc lidí, což je v přepočtu na počet obyvatel nejvyšší číslo.