Článek
Podle lékařů jde o zcela nový přístup k léčbě této nemoci. Přípravek s názvem Provenge "trénuje" imunitní systém pacienta, aby bojoval s nádorem. Je označován za "vakcínu", i když nemoc spíš léčí, ne jí předchází. Vyrábí ho americká společnost Dendreon.
Naděje pro nemocné
Studie zahrnovala 521 mužů, u nichž byla už rakovina v pokročilém stádiu a kteří nereagovali na standardní hormonální léčbu. Provenge dostávaly dvě třetiny z nich, ostatní dostávali placebo. Muži z první skupiny žili v průměru ještě 26 měsíců, muži z druhé 22 měsíců. Po třech letech žilo z první skupiny 32 a z druhé 23 procent pacientů.
Čtyři měsíce se nezdá moc, ale je to víc než tři měsíce, které poskytuje Taxotere, jediná chemoterapie, která je (v USA) pro muže v této situaci schválena, napsala agentura AP, která o nové léčbě informovala. Podle ní ještě stále zbývá zjistit, zda Provenge nemá vedlejší účinky, které by zabraňovaly jeho schválení americkým Úřadem pro potraviny a léky (FDA). Ten před dvěma lety rozhodnutí o tom odložil a vyžádal si další důkazy bezpečnosti a účinnosti léku.
Rakovina prostaty je jeden z nejběžnějších druhů rakoviny u mužů. V České republice připadalo před čtyřmi lety 97 případů na 100 000 mužů.