Článek
Horizon má celou část, která přichází do styku s okem pacienta, jednorázovou a snadno vyměnitelnou, což ocení nejenom operatér, ale také pacient. "Přístroj přináší větší bezpečnost a poskytuje záruku naprosté sterility," řekl primář Pavel Stodůlka. Jednorázová část je navíc vyráběna v několika tvarech, aby se co nejvíce přizpůsobila nejrůznějším očím.
Přístrojem lze korigovat například nižší a střední stupně dalekozrakosti a krátkozrakosti. "Přístroj vytvoří na povrchu oka velmi tenkou vrstvu, pod kterou se provádí vlastní laserová korekce. Vrstva na oku poté zůstává, což umožňuje rychlejší hojení," poznamenal Stodůlka.
V očním centru Gemini ve Zlíně operují měsíčně asi 300 pacientů. Zatímco lidem, kteří potřebují například odstranit šedý zákal, hradí zákrok zdravotní pojišťovny, u laserové korekce očních vad musí v naprosté většině zájemce sáhnout do vlastní kapsy.
"U některých hodně velkých vad či v případě, kdy je počet dioptrií na každém oku značně rozdílný, občas pojišťovny k hrazení zákroku přistoupí. Počet schválených úhrad je ale velmi nízký. Jde opravdu jen o velmi výjimečné případy," poznamenal Stodůlka.
Operace s novým přístrojem je šetrnější a pro pacienta stejně nákladná, jako standardní operace. Ceny za operaci jednoho oka se pohybují od 17 000 Kč.