Článek
Přestože křečové žíly lékaři považují především za zdravotní problém, mnohé ženy je vnímají jen jako kosmetickou vadu, jež se dá velmi snadno odstranit. Proto daný problém velmi často podceňují a ke skutečnému odborníkovi docházejí jen velmi zřídka.
Asi nejvíce je zapomínáno na to, že křečové žíly souvisí s naším životním stylem. Rizikovým faktorem je především dlouhodobé stání a sezení, které nejčastěji souvisí se zaměstnáním.
"Při chůzi pracují svaly lýtka a nohy a mechanismem tzv. svalové pumpy vytlačují krev směrem k srdci. Aby veškerá práce nebyla jen na svalech, jsou v žilách chlopně, které za normálních okolností zabraňují zpětnému toku krve. Vždy je důležitá vzájemná spolupráce svalů i chlopní. Při dlouhém stání nebo sezení svaly nepracují, krev se tím pádem hromadí v žilním řečišti, žíly se pod tlakem krve začínají rozšiřovat a chlopně už na svoji práci nestačí," vysvětlují problém odborníci na stránkách www.krecove-zily.cz .
Žíly umí i bolet
Bolavé a oteklé nohy jsou u některých lidí na denním pořádku. Přestože se snaží používat nejrůznější přípravky zakoupené v lékárnách, nejúčinnější jsou naprosto obyčejné záležitosti, jako jsou nohy ve vyvýšené poloze, což se dá v práci nejsnadněji aplikovat jako nohy na stole. Možná to vypadá neeticky, ale zdraví by nám mělo být v těchto ohledech přednější a lze tento fakt dohodnout s nadřízenými.
Velmi dobré je i střídavé propínání špička–pata. Aspoň patnáct minut několikrát denně.
Večer a ráno pak nezapomeňte na sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou, kdy studenou vodou by se mělo vždy i končit.
Důležité i pracovní prostředí
Pro žíly je důležité i správné umístění pracovního stolu. Stůl hned u ústředního topení může být sice příjemný, ale raději se mu vyhněte. Teplo rozšiřuje cévy a tím se odtok žilní krve ještě ztíží.
Důležitý je i tvar sedáku pracovní židle. Nesmí vás tlačit do stehen. Taková židle stlačí povrchové žíly a krev zase hůře odtéká.
Pokud máte sedavé zaměstnání, pak se naučte občas zvednout ze židle a procházet se.
Zapomeňte však na boty s podpatkem nad 5 cm a ponožky či podkolenky se škrtícím lemem.
Prevence proti vzniku křečových žil a jak ulevit od bolesti
1. Dostatek pohybu – pokud máte sedavé zaměstnání, udělejte si častější přestávku a dopřejte nohám pohyb. Ve volných chvílích se věnujte vhodnému sportu, jako například plavání, jízdě na kole, tanci, turistice nebo běhu.
2. Vhodná obuv – boty s podpatky, které jsou vyšší než 5 cm, omezují průtok krve žilami na nohou. Noste raději obuv na nižším podpatku a pokud možno i s pružnou stélkou.
3. Odpočinek s nohama ve zvýšené poloze - Neseďte s překříženýma nohama a využijte každou chvilku a dejte si nohy nahoru.
4. Teplo – pokud to jde, vyhýbejte se teplu. Nezůstávejte dlouho na slunci, omezte horké koupele. Poraďte se s lékařem, zda je pro Vás vhodná sauna či pára.
5. Sprchování studenou vodou – žíly se chladem zpevňují. Sprchujte se dvakrát (nebo i vícekrát) denně od chodidel nahoru.
6. Dostatek tekutin – minimálně dva litry denně.
7. Hubnutí – nadváha žilní systém zatěžuje.
8. Pohodlné oblečení – dbejte na to, aby ponožky a podkolenky neškrtily.
9. Správná životospráva – pravděpodobnost vzniku křečových žil je možné snížit dostatečným přísunem vitamínu C, E, vlákniny, vápníku, magnézia a zinku.
11. Podpůrné punčochy – pokud máte sklon k tvorbě křečových žil, je vhodné nosit podpůrné punčochy.
Křečové žíly mohou být i důsledkem nějakého dalšího onemocnění žil a proto je vhodné vše konzultovat se skutečným odborníkem. V každém případě prevence je mnohem snažší než pozdější léčba, i když i v tomto oboru dochází k neustálému rozvoji a léčba je mnohem účinnější a méně bolestivější než dříve.