Článek
Studie britských vědců zkoumala srdeční zdraví více než 70 000 lidí, z nichž každý desátý se pravidelně účastnil sportovních soutěží. Výsledky ukázaly, že u sportovců je 2,5krát větší pravděpodobnost výskytu nepravidelných srdečních rytmů nebo fibrilace síní - což je relativně častý stav, který může vést k mrtvici či srdečnímu selhání.
Ještě větší hrozba se pak týkala sportovců ve věku 55 let a mladších. Jejich riziko fibrilace síní bylo 3,6krát vyšší než u nesportovců. Zajímavým zjištěním rovněž je, že ti, kteří hráli smíšené týmové sporty - například fotbal, ragby nebo nohejbal -, měli vyšší riziko vzniku srdečních problémů než vytrvalostní sportovci, jako jsou veslaři, běžci nebo cyklisté.
Nemoci srdce ohrožují i mladé
Výzkum publikovaný v British Journal of Sports Medicine tak podpořil výsledky předchozích studií, které naznačují, že cvičení je pro srdce dobré pouze do určité prahové hodnoty. Odborníci uvedli, že jakmile úrovně cvičení u lidí začnou překračovat směrnice o fyzické aktivitě, prevalence srdečních problémů začne stoupat.
„Relativní riziko fibrilace síní je vyšší u sportovců než u těch, kteří necvičí nebo nevykonávají pravidelnou nesoutěžní fyzickou aktivitu,“ říká hlavní autor studie doktor Jamie O'Driscoll. Zdůraznil však, že moderovaná fyzická aktivita celkově zlepšuje kardiovaskulární zdraví - snižuje riziko vysokého krevního tlaku, obezity a vysokého cholesterolu - a snižuje riziko úmrtí.
Výzkum byl proveden na popud několika nedávných případů, kdy sportovci utrpěli náhlé srdeční selhání. Patří mezi ně mimo jiné dánský fotbalista Christian Eriksen, který minulý měsíc utrpěl srdeční zástavu během zahajovacího zápasu svého týmu na Euru 2020.