Článek
Kuří oka neboli mozoly nejsou infekční, tudíž se jimi nemůžete nakazit. Vznikají nejčastěji otlakem a to vlivem těsných nebo nekvalitních bot a dokáží pěkně zkomplikovat chůzi. V podstatě chrání měkkou kůži, a tak je dobré hlavně odstranit příčinu potíží.
Mezi nejrozšířenější viry patří tzv. papilloma viry, které způsobují vznik bradavic. Tři až pět milimetrů velké výrůstky s většinou nepravidelným, drsným povrchem vznikají buď jednotlivě, nebo ve skupinách. Charakteristické je uspořádání více malých dceřinných bradaviček kolem jedné větší, mateřské. Nebolí, ale jsou-li na chodidlech, mohou při chůzi tlačit a také začít krvácet, jestliže se mechanickým drážděním natrhnou.
Jelikož bradavice mohou být snadno zaměněny za vředy kožní rakoviny, a proto by měly být u lidí starších třiceti let pro jistotu vyšetřeny kožním lékařem.
Teplé počasí přeje plísním na nohou
V létě chodíte nejen častěji do bazénů, ale také se vám více potí nohy a tak vzniká téměř ideální prostředí pro kvasinky a plísně. Plísně se obvykle projeví zarudnutím pokožky, svěděním a posléze odlupováním. Často postihuje kůži mezi prsty, nejčastěji mezi čtvrtým a pátým prstem.
Plísně často napadají také nehty na nohou. Ty se pak snadno deformují a zarůstají. Léčení nehtů postižených plísněmi ale vyžaduje lékaře, který doporučí léčbu trvající několik týdnů, případně měsíců. U lehčích případů předepisuje lékař lokální prostředky, které lze kombinovat se správným stříháním a broušením nehtů.
Vážnější případy s rozsáhlým napadením nehtů musí užívat pilulky. Účinné látky z kapsle nebo z tablety se dostávají krví do nehtu a do jeho lůžka. Ničí tam kvasinky a plísně, které potíže s nehty způsobily.
A jak se těchto problémů co nejsnáze zbavit?
Na kuří oka jsou nejlepší speciální náplasti nebo kolodie, což jsou roztoky obsahující kyselinu mléčnou a salicylovou. Tyto přípravky kůži změkčí, díky čemuž se dá kuří oko lehce vyloupnout.
S virovými bradavicemi si poradíme podobně. Zde navíc platí, že s léčbou není dobré otálet. Kromě vyříznutí, zmrazení, leptání či hypnózy se lze bradavic zbavit i za pomocí čistě přírodních látek. Vyzkoušejte šťávu z vlaštovičníku, ocet se solí, plátky česneku či šťávu ze syrových brambor. Ovšem i zde buďte velmi opatrní a vždy potírejte jen místo s bradavicí, abyste si nepřivodili mokvající se rány. Určitě je dobré vše konzultovat s kožním lékařem.
K léčbě jsou vhodné přípravky z lékárny obsahující klotrimazol či terbinafin a nebo velmi účinný Pythium oligandrum. Nezaberou-li tyto přípravky, je vhodné zajít k lékaři.
Zásady, díky kterým předejtede plísním a dalším infekcím:
- Nechoďte bosi, zvláště na veřejných místech jako jsou sprchy, záchody apod.
- Po návratu z bazénu si dejte nohy na 10 minut do vody s rozpuštěným hypermanganem a nebo do octové vody. Hypermangan i ocet ničí kvasinky a plísně.
- Jednou za čas si vydezinfikujte nohy i obuv.
- Během léčby infekcí, nechoďte na plovárny, do saun i solárií.
- Nepůjčujte si obuv na sport a raději si noste svoje.
- Doma si vyčleňte svůj vlastní ručník na nohy a je-li to možné, pak i svou podložku pod nohy.
Plíseň se také může dostat pod nehty prstů u nohou. Pokud tedy nehty zežloutnou až zezelenaj a nebo dojde k odloučení nehtu od lůžka či k zesílení nehtu, pak je zapotřebí zajít k lékaři a začít s léčbou co nejdříve.