Článek
Při mnohem rozšířenějším diabetu druhého typu, který postihl 700 000 Čechů, tělo inzulín produkuje, ale neumí s ním hospodařit. Proto k léčbě mnohdy stačí jen upravit životosprávu.
Inzulínová pumpa dokáže téměř nahradit činnost slinivky a každé tři minuty vpraví do pacientova těla inzulín. Pumpy dokáží udržet téměř normální glykémii neboli hladinu krevního cukru. Tím značně snižují riziko hypoglykémie, to je stav, kdy hladina cukru příliš klesne a diabetik má řadu nepříjemných pocitů. Hrozí mu však i bezvědomí, které může vést až k úmrtí.
V prevenci hypoglykémie je klíčové přísné sledování glykémie a pacienti si hladinu cukru několikrát denně měří. V závislosti na zjištěných hodnotách si upravují dávkování inzulínu. Adekvátně řídit léčbu své choroby však dokáže podle Pavlíně Piťhové z interní kliniky Fakultní nemocnice Motol jen malá část pacientů s diabetem prvního typu, protože je třeba sledovat nejenom množství stravy, ale i fyzickou aktivitu.
Nové přístroje dokáží včas varovat před hypoglykémií
Ke snížení glykémii na úroveň blížící se normě a ke snížení rizika diabetických komplikací vede kontinuální monitorování hladiny cukru. Pacient má do podkoží trvale zavedené čidlo, které provádí měření, a to 288krát denně. Každých pět minut se na displeji přístroje objeví aktuální stav a spolu s tímto údajem se objeví i šipka, která předvídá trend vývoje glykémie.
Nové přístroje, které obsahují inzulínovou pumpu a umožňují kontinuální měření glykémie zároveň hlasitým alarmem, upozorňují na nebezpečí hypoglykémie. V Česku existují několik měsíců a zdravotní pojišťovny je zatím nehradí.
Jeden z těchto nejmodernějších přístrojů používá například Johanka, které jsou čtyři a půl roku. Její maminka Markéta Marešová říká, že i když dítěti měřila glykémii dvacetkrát denně, nedokázala předvídat hladinu cukru a neměla jistotu, zda holčičce dává správnou dávku jídla.