Článek
Podle Davida Rumpíka, ředitele zlínské kliniky reprodukční medicíny a gynekologie, jsou obavy žen často zbytečné. U velké části párů totiž stačí pouze drobný lékařský zákrok či upravit stravovací návyky, zredukovat nadváhu nebo přestat kouřit. Odbornou pomoc by měl pár vyhledat po 12 až 18 měsících pravidelného nechráněného sexuálního styku.
Osm procent dětí z celkového počtu narozených v České republice se narodí s pomocí lékaře, čtyři procenta z nich pak díky asistované reprodukci. "Zákrok asistované reprodukce je až na posledním místě," upozornil Rumpík.
Každoročně počet neplodných párů stoupá
Brožuru lidé najdou od května na internetu. O tištěné podobě centra zatím neuvažují, podle Rumpíka by to bylo příliš nákladné.
Počet párů, kteří bojují s neplodností, podle Rumpíka rok od roku mírně stoupá. Důvodem je především špatný životní styl, odkládání prvního těhotenství do pozdějšího věku ženy a zhoršující se spermiogram mužů.
Zlínská Klinika reprodukční medicíny a gynekologie je v provozu již šest let. V České republice je čtyřiadvacet center, které se léčení neplodnosti věnují. V lednu letošního roku přivedli lékaři ve zlínské klinice na svět 650. miminko. Nejstarší pacientce, jež díky centru otěhotněla a porodila zdravé dítě, bylo 53 let.