Článek
Ekologický chov respektuje fyziologické a etologické potřeby zvířat. Zvířata se volně pohybují po pastvinách, mají přesně předepsaný minimální prostor, ve kterém se pohybují – ať už venku, či pod střechou.
Krmení většinou pochází z vlastní ekologické produkce, v případě nedostatku dostávají jen kvalitní certifikované plodiny z jiných farem, které neobsahují zbytky pesticidů, herbicidů ani antibiotik či hormonů apod. Samozřejmě je zakázána i jejich jakákoli genová manipulace.
Zvířata tak mají pomalejší přírůstky i nižší produkci, což ale odpovídá jejich přirozenosti. Například bio kuřata rostou téměř 3krát déle, než je tomu u běžných chovů.
Proč je dobré, aby se biopotraviny staly nedílnou součástí našich jídelníčků
Farmářům jde především o kvalitu, nikoli o kvantitu. Snaží se vyprodukovat co nejkvalitnější potraviny s vysokou nutriční hodnotou a minimem škodlivých látek.
Před porážkou jsou zvířata ponechána několik hodin v klidu, aby se stres nepodílel negativně na kvalitě masa. Dodržování těchto a mnoha dalších zásad je přísně kontrolováno.
Kde bio maso koupit?
Pro bio maso si můžete dojet přímo na farmu, kde provozují tzv. prodej ze dvora. Farmáři jsou zpravidla velmi ochotní a přátelští, rádi vám ukážou své hospodářství a vy budete mít šanci prohlédnout si prostředí, ve kterém zvířata žila.
Neustále se rozšiřuje také síť specializovaných obchodů se zdravou výživou a farmářskými produkty. V dnešní době pořídíte biopotraviny samozřejmě i na internetu. E-shopy nabízejí rozvoz masa z farem až k vám domů nebo si maso můžete vyzvednout na výdejních místech po celé České republice. V některých městech se také pravidelně pořádají farmářské trhy, kde místní farmáři představují a prodávají vlastní produkty.
U kupovaných výrobků mimo farmy vždy hleďte, aby etiketa nesla označení loga biolistu a biozebry. Jedině ta jsou zárukou toho, že se jedná skutečně o bio.
Čeští ekofarmáři produkují v biokvalitě především hovězí, kuřecí, vepřové a jehněčí maso. Sehnat ale můžete v bio kvalitě i husu, kachnu, křepelku, perličku, slepici, kohouta nebo krůtu.
Zemědělci kvůli klimatu mění své postupy
Proč jsou biopotraviny dražší?
Vzhledem k nižším výnosům, přírůstkům i dojivosti bývají biopotraviny nepatrně dražší, než jsme zvyklí u potravin pocházejících z běžného zemědělství.
Je nutné si však uvědomit, že v tomto případě člověk platí nejen za hodnotnější výrobky, ale rovněž podporuje ekologicky šetrný způsob zemědělství, který se podílí na zlepšování našeho životního prostředí.