Hlavní obsah

Nemírné pití prý u mužů výrazně snižuje riziko infarktu

Londýn

I nemírné pití alkoholu může u mužů výrazně snížit riziko srdečních onemocnění. U žen nebyl vypozorován žádný podstatný účinek. Uvádí se to ve studii španělských vědců, kterou ve čtvrtek zveřejnilo britské periodikum British Medical Journal.

Článek

Podle agentury Reuters se ale kontroverzní studie okamžitě ocitla v palbě jiných vědců, kteří jí vytýkají údajná slabá místa a zdůrazňují, že by neměla svádět k většímu pití. Nepříznivé jiné důsledky alkoholu ovšem připomínají i sami autoři studie.

Dosavadní studie naznačovaly, že příznivé zdravotní důsledky, zvlášť pokud jde o srdce, může mít mírné pití alkoholu, tedy jedna až dvě skleničky denně. Podle španělských vědců však může riziko srdečních onemocnění u mužů výrazně omezit i nemírné a velmi nemírné pití.

Španělé sledovali po deset let 15 tisíc mužů a 26 tisíc žen ve věku od 29 do 69 let. Všichni byli dotazováni, kolik alkoholu vypili v uplynulém roce. Vědci je rozdělili na abstinenty, bývalé konzumenty alkoholu a jeho konzumenty v nízké, mírné, vysoké a velmi vysoké míře. Do skupiny velmi těžkých pijáků byli zařazeni ti, kdo pili přes 90 gramů alkoholu denně, tedy kolem tuctu skleniček.

Desetileté sledování spotřeby alkoholu a počtu koronárních onemocnění ukázalo, že u mužů snižuje pití alkoholu nebezpečí srdečních onemocnění o 30 procent a že těžké pití ho snižuje víc než mírné.

"Španělsko je třetí největší výrobce piva a vína na světě a ve spotřebě alkoholu na osobu je šesté na světě. Má ale jednu z nejnižších úrovní úmrtí na srdeční choroby," uvádí se ve studii.

Její autoři však zároveň připomněli údaje Světové zdravotnické organizace, podle kterých má zdravotní problémy způsobené alkoholem 76 miliónů z asi dvou miliard lidí, kteří ho pijí, a že alkohol každoročně způsobuje smrt 1,8 miliónu lidí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám