Hlavní obsah

Největší mýty o kouření aneb Co vás čeká, když odložíte poslední cigaretu

Novinky, bok

Kouření je jedna z nejčastějších závislostí, které negativně ovlivňují lidské zdraví. Ne každý člověk má ale dostatečně silnou vůli přestat, i když o zdravotních rizicích ví. Jiní ale nepřestanou jen proto, že se bojí, co jim hrozí, když típnou poslední cigaretu.

Foto: Profimedia.cz

Nikdy není pozdě přestat kouřit – ani po mnoha letech, kdy jste bez cigarety nevydrželi ani chvilku.

Článek

Skončit s kouřením je to nejlepší, co pro své zdraví může člověk udělat. Bez ohledu na to, co se kde říká o tom, co kuřáka čeká, když přestane.

Zdravotní pozitiva spojená s ukončením kouření jsou jednoznačně výraznější než cokoli jiného. Přesto se mnozí lidé nechají některými mýty ohledně ukončení tohoto neblahého zlozvyku zbytečně manipulovat. Se svou „zálibou“ tak nechtějí přestat vůbec, nebo ji stále a znovu odkládají.

Největší mýty o tom, co na vás čeká, když odložíte cigaretu nadobro, přinesl server Women’s Health magazine.

Mýtus 1 – Elektronická cigareta vám pomůže přestat 

I kdybyste chtěli, není tomu zcela tak. Nová studie z University of California v San Francisku prokázala, že elektronické cigarety nejsou v pomoci kuřákům skončit s jejich zlozvykem natolik účinné, jak se zpočátku myslelo. Podle výsledků je navíc u lidí, kteří přešli na e-cigarety, stejně nepravděpodobné, že přestanou kouřit, pokud vyloženě nechtějí, jako u kuřáků normálních cigaret.

Mýtus 2 – Když přestanete kouřit, přiberete 

Cigarety nejsou rozhodně tím, co udržuje vaši postavu hubenou. Po jejich vyřazení ze života tak není automatické, že byste přibrali, pokud jejich absenci nebudete nahrazovat sladkostmi. Naopak jedna z nedávných studií poukázala na fakt, že kvůli kouření může člověk spíše přibrat.

Mýtus 3 – Skončit s kouřením vás vyjde draho

Chcete přestat kouřit, ale bez medikační podpory či různých procedur to nezvládnete, takže se vám to všechno prodraží? Možná vás to na začátku bude něco stát, ale ve výsledku stejně utrácíte za cigarety, což nedělá v součtu za rok zrovna malou sumu.

Mýtus 4 – Po letech kouření vám ukončení nezlepší zdraví 

V tomto případě naopak platí, že nikdy není pozdě přestat. Jak tvrdí Marc L. Steinberg, profesor z oddělení psychiatrie závislostí, už po roce bez cigaret se u člověka snižuje riziko srdečních onemocnění o polovinu.

Zdravotní pozitiva jsou prý rozeznatelná i mnohem dříve. Zhruba 12 hodin po poslední cigaretě se hladina oxidu uhelnatého v krvi normalizuje. Po dvou až třech měsících se pak zlepšuje celková funkce plic a krevního oběhu.

Mýtus 5 – Bez cigarety nezvládnete stres 

Řada lidí kouří, protože jsou v permanentním stresu, a cigarety jsou pro ně možností, jak alespoň na chvíli nepříjemné pocity zahnat. Kdyby tedy přestali, se stresem by si neporadili. To ale nemusí být nutně pravda. Jak tvrdí jeden z dřívějších průzkumů, nekuřáci jsou prý mnohem méně ohroženi stresem než právě kuřáci.

Související témata:

Související články

Po kouření se hluchne, tvrdí britská studie

Cigarety nejen zkreslují chuť a čich, ale působí i na náš další smysl: na sluch. Tabák prý významným způsobem přispívá k tomu, že ve světě obecně klesá...

Výběr článků

Načítám