Článek
Nová studie zjistila, že nejlepším časovým obdobím, kdy můžete provádět lehkou až středně těžkou fyzickou aktivitu, jejímž cílem je zhubnout, jsou ranní hodiny mezi sedmou a devátou.
Výzkum, jehož výsledky byly zveřejněny v časopise The Obesity Society počátkem září, použil data zjištěná z dřívějších studií provedených v letech 2003-2004 a 2005-2006 pro CDC (Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí). Celkem 5285 účastníků bylo rozděleno do skupin podle toho, zda cvičili ráno, kolem poledne, či večer.
Srovnání odhalilo, že lidé, kteří cvičili po ránu minimálně 150 minut týdně (minimální hodnota doporučovaná odborníky), měli nižší hodnotu BMI a vykazovali rovněž menší obvod pasu než lidé ve skupinách cvičících později během dne. Jedinci cvičící po ránu rovněž častěji uváděli, že jedí zdravěji a konzumují méně kalorií než ostatní.
Zapomeňte na hodiny v posilovně. I pár minut lehčího cvičení dělá divy
Bylo ale také zjištěno, že lidé cvičící po ránu později během dne trávili více času vsedě či se obecně méně hýbali, přesto měli podle odborníků stále prokazatelně nižší zmíněné hodnoty BMI a obvodu pasu, cituje server Independent.
Lidé v „ranní skupině“ byli v průměru o 10 až 13 let starší než ti v dalších skupinách, bylo mezi nimi také nejvíce žen, většina byli běloši, měli vysokou školu nebo vyšší vzdělání, nikdy nekouřili nebo nepili alkohol.
„Naše studie jednoznačně poskytla nový pohled na možné zkoumání denního vzorce fyzické aktivity a její dopad na zdraví člověka,“ uvedl k výsledkům studie Tongyu Ma, asistent přírodních a zdravotních věd na Franklin Pierce University.
Kondice dětí velmi upadá, rodiče je ve velkém omlouvají i z tělocviku
„Jde o vzrušující výzkum, který je v souladu s přesvědčením mnoha lidí, jak si nejlépe nastavit den. Tedy nejprve cvičit, pak se věnovat práci, e-mailům a dalším věcem, které by mohly později zbytečně rozptylovat,“ dodala k tomu psycholožka Rebecca Krukowskiová.
Jak ale rovnou dodává, někteří kolegové považují zjišťování dat v uvedené studii za poněkud kontroverzní, a sama uvádí, že není zatím zcela jasné, zda se mohou „lidé, kteří cvičí výhradně ráno, nějak systematicky lišit od těch, kteří cvičí jindy, a to způsoby, které dosud nebyly zjištěny“.
„U lidí cvičících ráno je více pravděpodobné, že budou mít předvídatelnější denní rozvrhy, nebudou tedy tolik pracovat například na směny. S tím může souviset i například delší a kvalitnější spánek, případně i další biologické změny, které dosud nebyly odhaleny,“ doplnila psycholožka.
Anketa
Odborníci rovněž poznamenali, že dřívější výzkumy se zaměřovaly více na frekvenci, intenzitu a trvání fyzické aktivity než na to, ve které denní době je provozována. Není tak zatím neprůstřelně prokázáno, zda a jak moc má volba denního času na cvičení vliv na výskyt obezity, případně „rychlost“ hubnutí.
Stejně tak nebylo dostatečně odhaleno, zda je doporučovaných 150 minut střední až intenzivní fyzické aktivity týdně dostatečně „prospěšných“ pro regulaci obezity.
Cvičení jako prevence duševních potíží? Až třetinu lidí může ochránit před depresí
Syndrom vyhoření u cvičení a jak ho překonat
Může se vám hodit na Firmy.cz: Fitness centra, Poradenství v oblasti výživy
Může se vám hodit na Zboží.cz: Kuchařka zdravého stravování