Článek
"Většina si riziko při cestách po Evropě nepřipouští, spojuje si je s exotickými oblastmi Asie či Afriky," uvádí Beran v časopise Osobní lékař, který vydává Česká lékařská komora. Vyšší riziko nákazy žloutenkou A je podle něj v Egyptě, Tunisku, Turecku a Bulharsku, ale také v Itálii, Řecku, Španělsku a Chorvatsku, což jsou časté cíle zahraničních dovolených Čechů.
Beran doporučuje provést před cestou několik opatření: zkontrolovat platnost očkování, především proti tetanu, a doplnit vakcínu proti žloutence A a B. "Čtyři až šest týdnů před odjezdem je vhodná konzultace ve zdravotním ústavu, aby byl čas sestavit očkovací kalendář," upozorňuje a radí navštívit také zubaře.
Před cestou do ciziny by se měl člověk pojistit na úraz a nemoc, na cesty po EU je nutné mít evropský průkaz zdravotního pojištění pro úhradu základní péče a připojištění, z něhož se hradí poplatky u lékaře a doprava do vlasti v případě zranění a nemoci. Cestovatel by měl mít u sebe také kartičku s uvedením krevní skupiny, alergie a užívanými léky.
Také během cesty se podle Berana vyplatí dodržovat několik jednoduchých pravidel - pít nápoje jen v originálním nepoškozeném obalu a bez ledu. Na WC nepoužívat společné ručníky, k čištění zubů brát pitnou vodu. Ovoce a zeleninu jíst loupané, zmrzliny balené a vynechat plody moře. Vyplatí se mít tablety na průjem.
Beran varuje, že koupání a mytí v povrchových vodách v Africe a Jižní Americe může být zdraví nebezpečné, parazité se mohou dostat z vody do těla i přes neporušenou kůži. Na plážích se vyplatí vždy mít obuv a nelehat si na písek bez podložky.
Nebezpečí přináší také rizikový sex. Nechráněný pohlavní styk může vést k nákaze žloutenkou B, HIV/AIDS, kapavkou a řadou dalších pohlavních nemocí. Žloutenku B nebo C si cestovatel může přivézt, když si v cizině nechá udělat piercing či tetování.