Článek
Autorka společně s kolegy ve své studii uveřejněné v odborném časopise Psychosomatic Medicine tvrdí, že emocionální faktory například přímo ovlivňují odolávání těla vůči běžnému nachlazení, chřipce nebo rýmě.
Vědci zpovídali po dobu dvou týdnů zhruba dvě stovky dobrovolníků. Ptali se jich na pozitivní a negativní myšlenky či pocity a každý den zkoumali jejich zdravotní stav. "Výsledky jasně ukázaly, že pozitivně smýšlející lidé se nakazí třeba obyčejnou chřipkou méně často než ti s negativními emocemi. Pozitivní myšlení je velice důležité pro lidské zdraví. Dlouhodobé chmury jsou po psychické i fyzické stránce nebezpečné. Například chronické záchvaty hněvu vedou ke zvýšenému krevnímu tlaku, diabetu nebo onemocněním srdce," vyjmenovává doktorka Doughertyová.
Dlouhodobý stres ovšem může způsobit také řadu dalších onemocnění, jako zvýšení hladiny cholesterolu, zhoršení paměti, alergie, vředy, střevní problémy, nespavost nebo zrychlené stárnutí. "Když si člověk nedokáže vyčistit myšlenky a navodit se na pozitivní vlnu sám, měl by si nechat pomoci od odborníků," radí autorka studie s tím, že vhodná je například jóga, dechová cvičení či meditace, stresu zbavují také domácí práce, rychlé procházky nebo práce na zahradě.