Článek
Dr. Weili Xuová s kolegy analyzovali zdravotní údaje 9 000 švédských dvojčat. Když bylo účastníkům v průměru 43 let, poskytli vědcům informace o své výšce a hmotnosti.
O 30 let později odborníci prověřili jejich mentální schopnosti a některým diagnostikovali Alzheimerovu nemoc či jiný typ demence.
Téměř třetina respondentů měla ve středním věku nadváhu. U těchto lidí byla pravděpodobnost mentální poruchy o 80 procent vyšší než u jejich vrstevníků s normální hmotností. Riziko se přitom zvyšovalo společně s počtem nadbytečných kilogramů.
Tělesný tuk má vliv na hormony ovlivňující mozek
Navzdory těmto závěrům se ve výzkumu našlo 137 párů dvojčat, z nichž jedno bylo zdravé a druhé onemocnělo, což teorií o vlivu nadváhy na funkci mozku otřáslo.
Xuová ale tvrdí: "Existují určité geny, které předurčují člověka k oběma poruchám - obezitě i demenci."
Ať už je ale nadváha způsobená geneticky nebo špatným životním stylem, pravděpodobným vysvětlením vzniku demence je podle vědců skutečnost, že tělesný tuk má vliv na vznik hormonů a signálních buněk, které ovlivňují fungování mozku.
"Nadváha navíc zvyšuje riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárních chorob, které jsou také úzce spojeny s degradací mozkových funkcí," říká Xuová.
Nové poznatky jsou každopádně dalším důkazem, že prevence Alzheimerovy choroby a podobných nemocí začíná mnohem dříve, než se objeví první příznaky.
"Lidé si musí uvědomit, že to, co dělají dnes, má vliv na jejich zdravotní stav o třicet, nebo čtyřicet let později," vysvětluje epidemioložka Rachel Whitmerová a dodává: "Co je dobré pro srdce, to je dobré také pro mozek."