Článek
"Stále více mužů považuje testosteron za jakýsi elixír věčného mládí, který posiluje jejich sexuální aktivitu a navíc přispívá k tvorbě svalové hmoty i odbourávání přebytečného tuku," uvedl Manfréd Schubert-Zsilavecz, viceprezident Německé farmaceutické společnosti a dodal, že přitom však většinou nevědí o tom, že výzkum možných dlouhodobých rizik této terapie je zatím víceméně v plenkách.
Podle jeho názoru však svůj podíl viny nesou i lékaři, zejména urologové, kteří pod nátlakem pacientů předepisují testosteronové náplasti a želé i těm, kteří je z medicínského hlediska vůbec nepotřebují. Jen zhruba tři procenta všech příslušníků silnějšího pohlaví totiž trpí poruchami erekce v důsledku nízké hladiny mužského hormonu. "Pouze v jejich případě má užití testosteronu smysl," řekl Schubert-Zsilavecz.
Nekontrolovatelný experiment
Připustil však, že jeho klinické měření je značně komplikované a nákladné, takže tuto proceduru podstupuje jen málokdo. Zároveň upozornil na to, že ordinovaný testosteron se většinou připravuje chemickou cestou a stále se přesně neví, jaké může mít jeho dlouhodobé užívání vedlejší následky. "S desetitisícovkami mužů tak vlastně běží rozsáhlý nekontrolovaný experiment, aniž se ví, čím je může poškodit," konstatoval.
Smysl bude podle něj mít pouze dlouhodobá, na vědeckém základě provedená studie, která shrne poznatky od tisícovek zapojených účastníků. "Společnost stárne. A starší muži stále častěji považují užívání testosteronu za součást novodobého životního stylu, za jakousi přístupovou cestu k získání věčného mládí," varoval frankfurtský profesor farmacie.
Zdraví by podle něj mělo dostat přednost před zisky, které z prodeje hormonálních přípravků, jež v Německu nehradí zdravotní pojišťovny, plynou do kapes farmaceutických firem.