Hlavní obsah

Nadměrná konzumace vitaminů může být pro tělo horší než jejich nedostatek

Washington

Účinky vitaminů nejsou takové, jak si doposud vědci mysleli. Podle nedávno zveřejněné studie vitaminy nepůsobí na oxidanty tak, jak se předpokládalo. Vědci dokonce prokázali, že nadměrné užívání vitaminových doplňků může škodit.

Foto: Profimedia.cz

Vitaminovou potřebu lidí prý dostatečně pokryje běžná strava obsahující čerstvou zeleninu a ovoce.

Článek

"Lidé tomu nerozumí, protože vitaminy, jakožto antioxidanty, by měly před nemocemi chránit. Jenomže klinické údaje žádné rozdíly neprokazují. Je proto třeba přehodnotit hypotézy o mechanismu onemocnění a roli oxidantů. Dosud platilo, že oxidanty jsou pro organismus špatné. V minulých deseti letech se ale začalo ukazovat, že tomu tak nutně není," řekl Finkel v rozhovoru s agenturou AFP.

Zjistilo se například, že buňky využívají oxidanty, aby upozornily na zánět, přičemž oxidanty jsou v tomto případě užitečné a nijak neškodí. "Musíme se proto vrátit do laboratoří k výzkumu buněk, abychom lépe pochopili roli oxidantů a vitaminů," upozornil ředitel střediska molekulární medicíny v americkému Národnímu ústavu zdraví (NIH) Toren Finkel.

Ví se sice, že nedostatek některých vitaminů tělu škodí, avšak to podle Finkela neznamená, že nadměrná konzumace je pro organismus lepší než nedostatek. 11. října vyšla v USA studie, která potvrdila 17procentní zvýšení rizika onemocnění rakovinou prostaty při nadměrné konzumaci vitaminu E. Jiná studie provedená na ženách zase prokázala mírné zvýšení úmrtnosti u těch, které užívaly multivitaminy. Už v roce 2007 vědci objevili spojitost vzniku cukrovky 2. typu a užíváním doplňkového selenu.

Nadměrné užívání vitamínů skutečně škodí

Pro odborníka na výživu Davida Schardta je problém to, že co se vitaminů týče, řídí se většina lidí principem čím více, tím lépe a nevidí v tom žádné riziko. "Teď ale víme, že konzumace velkého množství vitaminů může mít nečekaně škodlivé důsledky," řekl. Hlavně vlivem masivní reklamy výrobců si prý mnoho Američanů z užívání vitaminů učinilo něco jako vlastní náboženství. V USA prý lze vitaminům přičíst jakýkoli kladný účinek, snad kromě tvrzení, že je jimi možné nemoci vyléčit.

Patsy Brannonová z Cornellovy univerzity navíc upozornila na to, že po vitaminech často sahají osoby, které jedí kvalitní a různorodou stravu, takže se mohou doplňkovými vitaminy rychle předávkovat. Přesto je lze doporučit určitým skupinám, jako jsou těhotné nebo chronicky nemocné staré osoby. Vitaminovou potřebu ostatních lidí prý ale dostatečně pokryje běžná strava obsahující čerstvou zeleninu a ovoce.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám