Článek
"I v důsledku toho je výskyt kardiovaskulárních onemocnění v ČR téměř dvojnásobný vůči Evropě. Přitom pokud se sníží hladina cholesterolu v krvi o 10 procent, sníží se riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby o 25 procent," řekl.
Riziko srdeční příhody je u lidí s hladinou cholesterolu v krvi nad 6,2 mmol/litr krve více než dvojnásobné. Podíl na vyšší hladině cholesterolu má jednak genetika, ale především špatná životospráva a nedostatek pohybu.
Populace tloustne
Že populace tloustne dokumentoval docent Lubomír Novák z kliniky GHC Praha. Letošní výzkum mezi 2500 respondenty totiž ukázal, že více než 65 procent mužů a skoro 62 procent žen má nadváhu a stravuje se nepravidelně.
Velmi špatné je to s pohybem, který může riziko kardiovaskulárních chorob výrazně omezit. "Aktivně se sportu věnuje necelá čtvrtina dospělých," říká docent Novák.
Podle průzkumu ale bohužel průměrný Čech ujde pouze 1500 metrů za den. K prevenci kardiovaskulárních chorob by však bylo zapotřebí, aby svižnou chůzí ušel nejméně 10 tisíc kroků za den, to je u muže 8,5 km a u ženy 6,5 km.
Rizikový stres
Velkou roli v kardiovaskulárních onemocněních hraje i stres. Zvyšuje srdeční frekvenci, krevní tlak, cukr a tuk v krvi a stoupá spotřeba kyslíku. Všechny tyto faktory působí současně, a to je vysoce rizikové pro infarkt.
Oba lékaři dodávají, že sami pro sebe v prevenci kardiovaskulárních chorob můžeme udělat hodně, ale nečiníme tak. Základ je v nekouření, střídmé a zdravé stravě a v dostatku pohybu. Letošní podzimní Světový den srdce, který bude 30. září, má proto podtitul: Vezmi své srdce na procházku, chůze mu svědčí.