Článek
"Stále jde o velmi vysoká čísla, i když v léčbě nemocných srdíček a cév se v posledních letech udělal obrovský kus dopředu," řekl ve středu docent Jaromír Hradec, předseda České kardiologické společnosti.
Právě tento víkend je již popáté Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen jako světový den srdce. Letos se zaměřuje na děti, dospívající a srdeční choroby.
"Ročně se v ČR narodí přibližně 600 dětí s vrozenou srdeční vadou," informoval doktor Jan Škovránek, primář dětského kardiocentra ve Fakultní nemocnici Motol. Toto pracoviště je unikátní v republice a léčí děti se srdečními vadami z celé republiky.
Na špičce v rozeznávání vad u dětí
Lékaři dnes už umějí přibližně kolem dvacátého týdne těhotenství rozeznat, zda dítě má vážnou srdeční vadu nebo ne, a podle toho doporučit rodičům, aby bylo těhotenství ukončeno nebo stanoví postup léčby.
Podle docentky Zuzany Urbanové z dětské kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze právě ve vyhledávání dětí s kardiovaskulárním onemocněním patříme v Evropě ke špičce. "Zatímco ostatní státy teprve uvažují o takovémto celonárodním vyhledávání nemocných, my již máme přesvědčivé výsledky," řekla Urbanová.
O víkendu si v Olomouci a v Plzni budou moci bezplatně nechat občané změřit krevní tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi a lékaři jim poradí, jaká opatření udělat, aby hodnoty měly co nejoptimálnější. Právě tyto tři oblasti jsou nejrizikovější z hlediska možného vzniku infarktu. V dalších dnech pak vyjede do dvanácti měst ČR autobus, kde zájemcům budou tyto hodnoty měřeny.