Článek
Tělu lze dodat chybějící hormony buď celkovou substituční hormonální léčbou nebo lokální terapií, která ve vagíně odstraňuje pocity suchosti a pálení a brání rovněž atrofii močového ústrojí.
Celkovou hormonální substituční terapii, která ženám po přechodu nahrazuje nedostatek hormonů, užívá pouze šest procent Češek a lokální vaginální přípravky berou tři procenta českých žen. Ve srovnání s ženami řady evropských zemí Češky zaostávají. Ve Finsku, kde je hormonální terapie nejrozšířenější, vaginální preparáty užívá 32 procent žen a celkovou hormonální léčbu bere čtvrtina Finek. "Hormonální terapie přitom zmírňuje nejen obtíže související s přechodem, ale je i prevencí močové inkontinence a bakteriálních infekcí," řekl sexuolog Radim Uzel.
Podle primáře gynekologicko-porodnické kliniky motolské nemocnice Romana Chmela trpí nějakou formou inkontinence až třetina žen již před přechodem, protože ženská močová trubice měří jen tři až čtyři centimetry a není obklopena svalovinou. Po přechodu má s inkontinencí problémy ještě více žen. Vaginální terapie zpomaluje urogenitální atrofii a snižuje výskyt ženských močových infekcí, jimiž někdy v životě onemocní polovina žen. Čtyřicet procent žen ve věku kolem 70 let onemocní močovými záněty i několikrát ročně.
Dvěma třetinám žen s inkontinencí může pomoci hormonální terapie. Přesto se ženy s tímto intimním problémem nerady obracejí na lékaře a do ordinace přijde pouze desetina pacientek postižených nechtěným únikem moči.