Článek
I když vakcína proti sezónní chřipce nechrání proti prasečí, ten, kdo bude očkován, má naději, že průběh onemocnění v případě nákazy prasečí chřipkou bude mírnější.
Očkování proti prasečí chřipce nebude běžně dostupné a očkovány budou pouze vybrané osoby. Na otázky sestavené z dopisů čtenářů Právu odpověděl prof. Roman Prymula, předseda České vakcinační společnosti.
Očkování má význam jen pro oslabené jedince a seniory. U zdravých lidí si organismus dokáže poradit s chřipkovým virem sám.
Chřipka není rýma. Je to virové onemocnění, na které každý rok v ČR umírají dva tisíce lidí. Pokud se objeví nový virus, úmrtnost se dramaticky zvyšuje. Ten, kdo je očkován, nechrání pouze sám sebe, ale i své okolí, protože nemůže chřipku na nikoho přenést. Je tedy vhodné pro všechny, kdo mají ve svém okolí děti, těhotné ženy, starší osoby a osoby trpící nějakou chronickou nemocí.
Po vakcinaci se u lidí objeví ještě horší průběh chřipky, než kdyby nebyli očkováni.
Současné očkovací látky jsou zcela bezpečné a obsahují pouze části viru (rozbitý virus), který nemůže nikdy člověka nakazit. Pokud existují případy, kdy někdo onemocněl brzy po očkování, nedostal chřipku z očkovací látky, ale byl nakažen již v době očkování nebo bezprostředně poté – dříve, než si tělo mohlo vytvořit protilátky (to trvá asi deset dnů). Chřipku by tedy dostal stejně, bez ohledu na očkování.
Vakcíny proti chřipkovému viru nejsou dostatečně dlouho testovány a sporná je jejich bezpečnost a nežádoucí účinky.
Očkovací látky jsou testovány naprosto stejně jako jiné léky a každoročně podléhají složitému registračnímu řízení. Pokud by se přesto objevily závažné nežádoucí účinky, byla by daná vakcína okamžitě stažena z distribuce.
Očkování není vhodné pro děti a těhotné ženy.
Ve světě se běžně očkují děti od šesti měsíců věku. Vzhledem k vyvíjejícímu se imunitnímu systému jsou však děti, na rozdíl od dospělých, očkovány dvakrát za sezónu. Očkování těhotných žen se velmi doporučuje, protože v této skupině populace byla prokázána vysoká úmrtnost na chřipku.