Článek
Degenerativní choroby páteře jsou v současnosti velmi rozšířené a jejich počet stále stoupá. "Choroba se projevuje především bolestmi v zádech, jež mohou být doprovázeny bolestmi v končetinách, ale i v dalších částech těla. Nejvíce jsou postiženi lidé mezi 30 až 60 lety života a zcela nejvíce pak pacienti ve věku 45 let," řekl Prokop.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Trápí vás bolesti zad? |
Dodal, že vzestup degenerativní choroby páteřní souvisí nejen s tím, že lidé většinu pracovní doby prosedí nebo prostojí na jednom místě, ale i se špatnými stravovacími návyky, nedostatkem volného času na pohybovou relaxaci a také i lepší diagnostikou a možnostmi léčby.
"Svou roli zde hraje i stres. Sám o sobě sice degenerativní proces neurychluje, zvyšuje ale pocit bolesti," řekl Prokop.
Náhrady a vzpěry
Jeho kolega, doktor Jiří Chrobok ze stejného oddělení uvedl, že pacientům dnes moderní postupy dokáží velmi dobře pomoci. Nejde jen o konzervativní léčbu léky nebo infúzemi, ale přímo chirurgickými zákroky.
"Díky pokroku techniky se implantáty, kterými ploténky nahrazujeme, podstatně zdokonalily a také operační řez zdaleka není tak velký jako dříve. Dnes umíme spravit páteř v řezu pěti centimetrů," řekl doktor Chrobok.
Oba lékaři mají s operacemi endoprotéz plotének bohaté zkušenosti. Modernímu postupu se říká dynamická stabilizace páteře a zahrnuje nejen umělé náhrady plotének, ale i implantaci pružných systémů, jakýchsi drobných vzpěr, které zajišťují stabilitu obratlů a přitom umožňují zachovat pohyblivost operované části páteře.